3D Printer Uzay Araştırmalarını Nasıl Etkileyecek ?


Dünyadaki yaşamsal kaynakların yetersizlik seviyesine yaklaştığı şu günlerde, bu kaynaklar bitmek üzere iken Ay’a Mars’a kısacası uzaya kolonilerle yerleşebileceğimiz konuşuluyor bilim dünyasında. Peki bu gerçekleşecekse o kadar üretim malzemesini nasıl taşıyacağız bu gezegenlere ve uzaya? Cevap son zamanların heyecan uyandıran aleti olan 3d yazıcı.

NASA elektron ışın 3d yazıcı

NASA elektron ışın 3d yazıcı

Uzay her zaman insanoğlunun ulaşmak istediği, gizemlerini çözmek için uğraş verdiği bir ortam. 3d yazıcılar ileride uzayda veya başka gezegenlerde koloniler kurmamızı sağlayabilecek teknolojiyi bize sağlıyor. Elbette bu imkanın gerçeğe dönüşmesi için daha çok zaman var fakat NASA 3d yazıcıları kullanarak uzayda belirli malzemelerin üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyor ve bunun için bir bütçe dahi hazırlamış durumda. NASA bünyesinden çalışan bilim insanları “Electron-Beam Freeform Fabrication” (Elektron ışın özgür şekilli üretim) isimli bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde metal parçalar üretmek mümkün.

Bir astronotun uzay mekiğini tamir ederken kullandığı İngiliz anahtarını boşluğa düşürmesi durumunda, mekikte bulunan 3d printer yardımıyla geri getirilmesi son derece zor, hatta imkansız olan İngiliz anahtarının çıktısını alabilecek, işine kaldığı yerden devam edebilecek. Sadece tek bir aletle sınırlı kalmayacak bu yazdırma aşaması. Uzay mekiğinde eksik olan her alet-edevat veya yazdırılabilir materyaller dünyadan verilen komut ile mekikte üretilebilecek. Böylece astronotların işleri daha da kolaylaşmış olacak. Bu işin basit kısmı tabii ki. Uzay istasyonlarını uzaya yollanan 3d yazıcılarla yazdırmak gibi bir planı da var NASA’nın. Dünya yörüngesine yerleştirilen bu yazıcılarla uzay istasyonlarının gereken parçaları şekillendirilebilecek, sonrasında ise birleştirilecek. Böylece 3d printerlarla üretilen uzay istasyonlarına, radyo uydularına sahip olabileceğiz. Bu da mevzubahis uyduların, mekiklerin dünyadan uzaya yollanması esnasındaki ulaşım masraflarından kaçınılması anlamına gelmekte. Binlerce galon uzay yakıtı, haftalar süren fırlatma süreci. Hepsi artık birer masraf olmaktan çıkacak. Aynı şekilde Ay’a, Mars’a yerleştirilen 3d yazıcılar ile buralarda incelemeler ve araştırlamalar yapılması için üsler kurulabilecek, bu üsler bizden çok uzaklarda yaşanılıp yaşanılamayacağını gösterebilecek. 2013 yapımı Elysium filminde bulunan uzay üssü de bu fikir baz alınarak düşünülmüş.

Bu gelişmelerin belki de en önemlisi, ileride zorunlu hale gelmesi gündemde olan, insanoğlunun uzayda yaşama hayalini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşmış olmak. 3d yazıcılar bizleri her geçen gün heyecanlandırmaya devam etmekle beraber, ufkumuzu da gün geçtikçe açmaktalar. Bunun pek de sonu yok gibi.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*