3D Printer’lara Erişmek Çok Kolay Olacak


İngiltere’de bulunan ASDA marketlerinde isteyen kişilerin 3d heykelleri 40 sterline üretilebiliyor. Tarayıcıyı vücut üzerinde gezdirip, sizin 3d modellemenizi alan kişiler, 3d yazıcılar ile ufak boyutlarda da olsa sizin bir heykelciğinizi yapabiliyorlar. 1970’lerde Martin Mystere çizgi romanlarında hayali kurulan, bir taraftan nesnenin konup, diğer yandan plastik olarak kopyasının alındığı zamanlardan gerçeğe dönüşen bir evreyle karşı karşıyayız. Bu tip gelişmeler bir çok icadın geliştirilmesiyle yaşanmıştı ancak 3d yazıcılar bu işi bir adım daha ileri götürebilecek düzeydeler.

İçerik

Aslında bilgisayarlar ile bir çok konuda benzerlik gösteriyor 3d yazıcılar. Bilgisayarlar da ev kullanıcılarına ulaşmadan önce sanayide çokça kullanılmaktaydı ve çok pahalıydı. 3d yazıcılar da, günümüzde kişisel kullanıma uygun hale getirilmeden önce sanayi dallarında kullanılmaktaydı. Teknolojik gelişmeler ışığında, 3d yazıcılar günlük kullanıma uygun hale getirilip fiyat bandı da ulaşılabilir düzeye çekildi. Dünyaca ünlü teknoloji markası HP’nin, 3d yazıcı işine gireceğini açıklaması, bu yazıcıların perakende bir şekilde üretilip satılmasını, böylece ulaşılabilirliğini arttırmasını sağlayacağına bir kanıt. Diğer yandan, 3d yazıcı üretme işine girecek başta Çin firmaları bu işin piyasasını oldukça genişletecek ve kızdıracak. Bu da piyasanın kızıştığı her üründe olduğu gibi fiyatın düşmesine yarayıp, son kullanıcının işine gelecek. Farklı sektörlerin 3d yazıcı ile üreteceği ürünlerin yayılacağı da sıkça dile getirilmekte. Honda firması, araba konseptlerinin 3d yazıcı ile üretilebilmesini sağlayan modellerini kendi web siteleri üzerinden yayınladı. Daha önce de Nike, Nokia, Adidas, Hersey’s gibi farklı sektörlerden markaların 3d yazıcı ile ürünlerini üreteceği haberi taze iken, HP gibi sektöründe güçlü bir markanın 3d yazıcı sektörüne girecek olması, son kullanıcıların, kendi modellediği ürünlerden tutun da, internetten edindiği tasarımları da güvenilir bir şekilde üretebilecek olmasına sebep olacak. Teknolojik gelişmelere kayıtsız kalan firmaların ileride oldukça değer kaybedeceği, tercih edilebilirliği yitireceği de düşünülürse, HP akıllı bir şekilde, piyasayı iyi yoklayarak bu işe girdi.

Büyük firmalar gelişen teknolojik gelişmelere ayak uydurup, hem kendi üretim masraflarını azaltacak, hem de biz son kullanıcılar için fiyatların düşmesini sağlayan bir yarışın içine girecekler. Bu durum, hem kendilerini gelişen düzene entegre etmelerine hem de kaynaklarının daha iyi bir şekilde kullanılmasını sağlayacak. Biz ise bunun getirdiği kolaylıkların keyfini süreceğiz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*