3D Yazıcılar’ın Otomotiv Sektörüne Etkileri


Hollanda’nın güneyinde yer alan, mütevazi bir şehir olan Heerlen’de şu günlerde teknoloji açısından önemli günler yaşanıyor. Bir grup öğrenci, Shell Eco-Marathon 2014’te yarıştırmak için 3d yazıcı ile üretilen, PLA’dan yapılan bir araç üretiyor. Kendilerini Euregiorunners olarak adlandıran Hogeschool Zuyd Üniversitesi öğrencileri projeyi bitirmek üzereler.

Rotterdam’da 15-18 Mayıs arasında düzenlenecek 30. EcoMarathon’da en az enerji tüketerek en uzağa gitme yarışmasındaki ekiplerden biri de bu öğrenciler. Diğer katılımcılardan farkları ise 3d yazıcı ile üretilmiş bir araç ile bu yarışmaya katılacak olmaları. 26 ülkeden 229 öğrencinin çeşitli projelerle katılacağı yarışmada Euregiorunners, 3d yazıcılar ile üretilen bir kasaya sahip bir araç ile etkinliğe katılacak insanları etkilemeyi düşünüyor. Ultra hafif bir kasaya sahip olmasının yanı sıra, eşsiz enerji tüketimi için de ayrı bir bütçe ayıran Euregiorunners, arabayı karbon kompozit bir malzemeden üretiyorlar. Ultimaker, Ultimaker 2 ve Creatr isimli 3d yazıcıları kullanan öğrenciler, büyük blok kalıplar, direksiyon simidini bu yazıcılar ile üretiyor.

Euregiorunners

Meşhur otomobil markası ise Porsche kendi web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilen bir STL dosyası yayınladı. Bilindiği gibi STL dosya uzantısı, 3d yazıcılara yollanarak üretimi sağlayan bir uzantı. Porsche, Cayman isimli modelinin 3d modellemesini yayınlayarak 3d yazıcı teknolojisi ile ilgilendiğini belli etti. Kişiler bu STL uzantılı dosyayı 3d modelleme yapabilen programları ile çalıştırıp, üzerinde diledikleri gibi düzenleme yapıp kendi Cayman modellerini üretebilirler. Tabii bu sadece model bir araba üretilebileceği anlamına geliyor. Yine de Porsche’nin bu işe girmesi 3d yazıcıların ileride spor arabaların aerodinamik yapılarının geliştirilip iyileştirilmesi için kullanılacağını gösteriyor. Dosya ya burdan ulaşabilirsiniz

areion-3d-printer-racer-628

Bu gelişmeler ek olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Areion isimli yeni bir yarış arabası tanıtıldı. Bu aracın özelliği 3d yazıcı ile basılmış olması. Kendilerine Grup T diyen 16 kişiden oluşan bir grup mühendis, bu araca isim verirken  Yunan Mitolojisi’nden esinlenerek, son derece hızlı, ölümsüz at anlamına gelen Areion ismini vermişler. Areion, 31 Temmuz 2013’te Hockenheim pistinde sadece 4 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştı ve pistte 141 km/s hızla yol aldı.Biyokompizit maddeler ile hybrid teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı da olan aracın, ileride yarış arabalarının da 3d yazıcı ile üretilmesine katkıda bulabilir.

3d yazıcılar bir çok alanda olduğu gibi otomobil sektöründe de üretim sürecine kendini dahil etti. Otomotiv hızlı ve seri üretimin baskın olduğu bir endüstri olsa da, yarış arabaları ve spor arabalar gibi niş ve düşük hacimli alanlarda üretim gerektiren ürünler için 3d yazıcılar maliyet ve üretim süresi avantajı sağlayabilir

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*