3D Yazıcı Seçimi

Ana sayfa Forum Genel / Yeni Başlayanlar 3D Yazıcı Seçimi

Bu konu 18 yanıt ve 7 izleyen içeriyor ve en son  Mehmet Oguz Derin tarafından 2 yıl 5 ay önce tarihinde güncellendi.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)
  • Yazar
    Yazılar

Mehmet Oguz Derin
    Katılımcı

Merhaba,
    3B yazıcı almayı 2-3 yıldır baya bir istiyordum. Geçtiğimiz haftalar Ultimaker 2’yi gördüm ve bana “bu olur” dedirtti. Sizce doğru bir fikir midir?

Nefermu
    Katılımcı

Ultimaker kendini ispatlamis bir makine. Önemli olan sizin ne amaçla kullanacağınız. Once ona karar vermek gerekiyor.

Mehmet Oguz Derin
    Katılımcı

Fikrim Solidoodle 3’e kaymaya başladı.
    %100 hobi için yazdıracağım. Ayrıca 3mm kafa benim için çok önemli. Solidoodle’da değiştiriliyor diyenler var mail attım yanıt bekliyorum.

Nefermu
    Katılımcı

Hobi amaçlı olarak Eğer makineyi öğrenmek istiyorsanız kendiniz yapmanızı tavsiye ederim. Böylece yeno gelişmelere ve malzemelere göre makineyi upgrade edebilirsiniz. Tasarım yapma ve basma amacı ile Solidoodle uygun

Mehmet Oguz Derin
    Katılımcı

Hangi makineden başlayacağımı karar veremiyorum, RepRap veya benzeri öneriniz nedir başlangıç için?

Nefermu
    Katılımcı

Başlangıç için Prusa i3 ya da Mendel 90 derim. Montajı kolay performansı yüksek makineler.

http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Build_Manual

Nefermu
    Katılımcı

ebayden gerekli olan tüm parçaları toplam 300 dolara alabilyorsun. Hazır prusa i3 kitleri de 499 dolara falan satılıyor. Daha önce yapmış biri olarak 1000 dolar değil 1000 TL ye rahat mal ediliyor

botmaker
    Yönetici

Üretim ebatları gerçekten 3D printer alacaklar için belirleyici oluyor. Ama ne kadar doğru. Ne kadar büyük o kadar iyi mantığı ile yaklaşmamak lazım. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi. 10cm*10cm*10cm 14 saat. 30cm*30cm*30cm olduğu zaman bu sürenin 3 katı değil tam 9 katı süre gerektiriyor yani yakşaşık 126 saat. 5 günden fazla

5 gün boyunca elektrik malzeme vs gibi hiç bir makine ihtiyacında bir sorun olmaması gerekiyor. Hobi tipi makineler için neredeyse imkansız.

Teknolojinin geldiği durumda en hızlı makinelerde bile 30cm*30cm*30cm lik bir baskı boyutu üretmek çok büyük dert demektir. Bu büyüklükte güvenilir üretim yapabilmek için gene profesyonel makinelere yönelmekte fayda var. Fortus900 ile 90cm*90cm*90cm de üretim yapılabiliyor.

adgulacti
    Katılımcı

ilk yazicinizi kendiniz assemble etmeye calisacak kadar curetkar degilseniz ultimaker assembled version alabilirsiniz ama fiyati biraz yuksek gelebilir. bende um1 var, um2 daha elit gorunuyor ama felsefe olarak ben um1’imden ve agac plaka kesim kasasindan cok memnunum.

baslangic yazicilarinda UM’e alternatif olarak Printrbot ve Affinia’ya goz atabilirsiniz. Aslinda UM yazicilarin fiyatlarindaki dususu ve UM’in kalitesi goz onune alindiginda baslangic yazicisi statusunden cikmis durumda.

bu arada diger arkadaslar (mesela hacibot), ben de yakin zamanda kendime ikinci yazici olarak heatbed’li bir reprap toplamayi dusunuyorum. malzeme tedarigi ve assembly konusunda yardimci olabilirsiniz degil mi? build volume’un buyuk olmasi degil de layer height-hiz parametrelerinde ozel beklentilerim var. birlikte calisip custom bir reprap yapma projesine girisebiliriz. zamanlama olarak ocak-subat ama uygun olursaniz maliyet ve siparis calismalarina erkenden baslayabiliriz.

adgulacti
    Katılımcı

tamamdir hizli cevap icin sagolasin =)
    arkadasin konusunu cok dagitmayayim ben inceleyip & kafamda tartip seninle iletisime gecerim.

N. Can KIRIK
    Katılımcı

Makibox A6 için ne dersiniz? LT modeli 200$ görünüyor PLA ile çalışıyor. https://store.makibox.com/

botmaker
    Yönetici

Bu makine için oldukça erken. İnternet deki çıktı resimleri oldukca sıkıntılı görünüyor. Beklemede fayda var

N. Can KIRIK
    Katılımcı

açıkçası hobi amaçlı düşündüğüm için düşük fiyatlı olmasından dolayı çok ilgimi çekiyor.
    ilgimi çeken bir diğer ürünleri de ramen pellet extruder, 150$ olunca iyi bir ikili olduğunu düşünmüştüm.
    https://store.makibox.com/#/product-detail?type=3&&option=3

botmaker
    Yönetici

Pellet extruder içinde bekleyip görmekde fayda var. Bir videosu fotoğrafı bile yok ancak ümit verici..

N. Can KIRIK
    Katılımcı

herkese günaydon,

eleman geçen yıl geliştirme aşamasında videolar yayınlamış.

görmek isterseniz
    http://www.youtube.com/results?search_sort=video_date_uploaded&search_query=makibox+pellet+extruder

iyi çalışmalar

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.