Filement sıkışması acil yardım


Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… Filement sıkışması acil yardım

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Ömer tarafından 3 hafta 4 gün önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #2333

  nahya45
  Katılımcı

  Arkadaşlar Mehrhaba,
  Başım bir problemle dertde problemim şu kendi yaptığım printerda baskı esnasında yaklaşık 2-3 dakika baskıya çok iyi şekilde giriş yapıyor hiç bir problem yokkken birden filement akması duruyor ve filement tahminen nozulun içinde takılıyor ısı değerleri vs normal ısıda herhangi bir düşüş yok 3 kere temizledim ve tekrar denedim her seferin 2 3 dakika sonra filement takılıyor.
  Gerçi nozulu değiştiriyorum sipariş verdim bir tane daha ama yinede bi fikri olan arkadaş varsa bunun sebebi nedir yardımcı olursa çok sevinirim… kısaca özetleme yapayım tekrar filement takıldığında doğal olarak motor malzemeyi itemiyor ve kaydırma yapıo boşa dönüyo, sistemim direk çekmeli extruder malzeme motordan direk nozula gidiyor, gerekli config ayarlarınıda yaptım motor istediğim oranda malzeme itiyor hiç bi sıkıntı yok ama yaklaşık 5 yada 10 cm malzeme çektikden sonra takılıyor malzeme


    Quote
  #2343

  Ömer
  Katılımcı

  Eğer baskı hızınız yüksekse filament sıcaklık değeri normal değeri gösterse bile nozzle kanalı yeterli sıcaklığı koruyamaz, başka bir deyişle nozzle ın ağzındaki plastik tam eriyemeden arkadan filament ittiğinizi düşünün. Bir diğer sebep nozzle soğutucunuzdan kaynaklı olabilir. Nozzle ın üstünde mutlaka bir soğutucu olmalıdır ve bir fanla desteklenmesi avantajlı olur. Örneğin benim kullandığım bir makinada nozzle soğutucu fanı çalışmassa nozzle takılıyor. İyi çalışmalar dilerim.


    Quote
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.