Gövde (Frame)

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… Gövde (Frame)

Bu konu 13 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Anonim tarafından 3 yıl 9 ay önce tarihinde güncellendi.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar

TECHnic
    Katılımcı

Kendin yap kategorisi altında Elektronik bileşenlerinden sonra da Gövde yapımı olsa gerek.

Şuanda gördüğüm kadarı ile nette DIY projeler altında bir kaç çeşit gövde tipi var gibi. Bunların dışında sigma profil kullanılarak da yapılan gövdeler var.

Bende şuanda Prusa i3 Single plate için 3dp ile basılmış plastik parçalarını, rulmanlarını felan aldım. Yakın bir zamanda (inşallah haftasonu), lineer milleri, vidalı milleri, somunlarını alıyım diyorum. Sonra da gövdenin kesilecek parçalarını mdf yada pleksi den cncde kestireceğim.

botmaker
    Yönetici

Pleksiyi lasercilerde kesiyor, reklamcılarda falan oluyor. MDF daha çirkin görünüyor ama pleksiye göre daha sağlam. En iyisi alüminyumdan yapmak o da biraz masraflı.

TECHnic
    Katılımcı

Kestirecek yerde sıkıntı yok. Fiyat aldım. Daha önce kesim için gittiğim yerler…

MDF daha hoşuma gidiyor ama görüntü olarak dediğiniz gibi olabilir. Pleksi ye malzemesi ile 50 tl diye fiyat verdi 6 yada 8mm mdf parça bulup kestirmeyi düşünüyorum bakalım artık nasıl olacak.

Aslında Box Tipi de yapılabilir ahşapla ama o da pek hoşuma gitmedi.

TECHnic
    Katılımcı

Gövdenin bitmiş halinin fotosu varmı?
    Güzel gözüküyor çizimde.

sigmabot
    Katılımcı

Bu da benimki SigmaBot

sigmabot

TECHnic
    Katılımcı

SigmaBot ve HaciMendel güzel frameler olmuş arkadaşlar, elinize sağlık.
    İlk başlarda bende aslında sigma profilden prusa i2 tipinde birşey yapıyım diye planlarken daha sonra prusa i3 daha kolay ve basılmış parçaları da hesaplı geldi. En azında ilk etapta bununla yapıyım diye düşünerekten i3 ün bütün plastik parçalarının basılmış bir şekilde aldım. Milleri ve tijonları da burdan temin ettim.

Ve artık frame’i montaja başladım. Şimdi step motorlar kayış kasnakları alınacak…

botmaker
    Yönetici

@technic Ankarada hurdacılar sitesinde istanbulda karaköyde oldukça ucuza bulabilirsin Nema17 ler 20-30TL civarı. 5 tane alınca daha iniyor. Ebayden falan daha ucuza almakta mümkün. PTT ile gelirse gümrüğe takılmıyor. Takılsa bile vergisini ödeyip alırsın sorun olmaz. Neden olsa kişisek kullanım

• Bu yanıt 3 yıl 9 ay önce önce  botmaker tarafından değiştirildi.

TECHnic
    Katılımcı

Aslında T2.5 ve gt2 mi kullanacam karar veremedim. Elimde daha önceden aldığım farklı ebatlarda kayışlar var ama bunun için yeni almayı düşünüyorum. Almakta sorun olursa size ulaşırım teşekkür ederim…

Aslında kaplin daha sağlam olur ama nette kaplinsiz çok örnek var…

Motor olarak, botmaker dediğiniz gibi Ankara’dan alacağım. Ankaradayken nema 23 leri aldığım hurdacının tel No sunu sahibinden buldumda yarın alıcağı gibi…

Ebaydaki motorlar Çin diye pek istemiyorum en azından çıkmalar taiwan. Diye düşünüyorum…

Teşekkürler…

TECHnic
    Katılımcı

Peki hocam Çin’den delen motorların performansı nasıl bir fark varmı? uzun çalışmalarda yada ilerde bir sorun çıkartırmı? Siz ne kadardan veriyorsunuz motorları?

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.