haddimi aştım başıma iş aldım :/

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… haddimi aştım başıma iş aldım :/

Bu konu 3 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  botmaker tarafından 11 ay önce tarihinde güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar

ŞALOO
    Katılımcı

arkadaşlar merhaba

kendimce büyük bir yazıcı yapma kararı aldım yola koyuldum ramps arduino sürücü extruder sigma profil derken işe koyuldum yazıcımı tamamladım gibi

ufaktan kalibre ettim sorunum şu yazıcım ilk 2 katmanı basıyor 3. katmanda sapıtıyor basım yapması gereknin dışına çıkıyor ve bununla birlikte filament sıkışıp kalıyor nozzle’dan çıkması gerekiyor ancak çıkmıyor yardımcı olurmusunuz repeater host yazılımı kullanmaktayım ve filament sıkışma konusunda aklıma gelen şu itme ayarı yaptım ancak geri çekme ayarı varmı onu bilmiyorum

son olarak z ve y ekseninde vidalı mil kullandım haliyle kalibre ayarı aynı olması gerek diye düşünüyorum ama y eksenine verdiğim değeri z eksenine verince birbirini tutmuyor y doğru gidiyor z doğru gitmiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi forumlar

botmaker
    Yönetici

Selamlar, öncelikle tebrik ederim.Sıfırdan tek başınıza böyle bir işe kalkışmanız ve bu noktaya getirmeniz ciddi bir başarı. Yardım edebilmek açısından bir kaç bilgiye ihtiyacımız var.

x ekseninde kayış mı kullanıyorsunuz
    Ne tip nozzle kullanıyorsunuz ?
    Kullandığınız filament malzemesi nedir?

ilk 2 katmanı düzgün 3. katman kötü ise kayış gerginliğinde sıkıntı olabilir, yada motor kasnakları yeterince sıkı olmayabilir

ŞALOO
    Katılımcı

Zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkürler
    X ekseninde kayış kullandım tahminimce kayış yeterince gerğin
    Nozzle 0.4
    Filament ookuma marka Pla

İlk baskıda hiç bir kalibre etmedim smacım nozzledan filamentin eriyip çıktığını görmekti herşey normaldi sonrasında kalibre ettim kumpas yardımı ile y ve z vidalı mil x ekseni kayış

Anlamadığım konu mekanikte sıkıntı yok gibi ancak yazılımsal kalibrasyonda sorun var gibime geliyo mekanik konusunda hassas davrandım işçilikten ve malzemeden ödün vermedim bu durum Canımı sıktı 😞

Filamentin itme ayarı olduğu gibi geri çekme ayarda varmıdır acaba

botmaker
    Yönetici

Çok gergin olması da kaymaya neden olabiliyor. Firmware ayarları ile ilgili bir sorun gibi duruyor. Repetier firmware ayarlarını belirlemek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz

http://www.repetier.com/firmware/v091/

Nozzle tıkanma problemi de aynı şekilde malzeme sürme hızı ve sıcaklık kalibrasyonu ile alakalı olabilir. Özellikle firmware içerisindeki thermocouple sıcaklık – voltaj tablosunun doğru olması lazım. Filaman sürme hızı kalibre edilmesi gerekiyor. Bunu extrude konutunu kullanarak test edebilirsiniz. 100mm sürdüğünüz zaman tam 100mm’mi filama giriyor nozzle’a ? Bir de son olarak eritmek sıcaklığı malzeme üreticisinin verdiği sıcaklık değerine uymakta fayda var. Üretim farklılıkları nedeni ile erime sıcaklığında sapma olabilir ama bunu çok ciddi bir etkisi olamayacaktır. PLA yüksek sıcaklıkta genleştiği için tıkanmaya sebep olabiliyor bu nedenle nozzle’ın ısıtıcının hemen üzerinin çok iyi soğuması lazım. E3D nozzleları tavsiye ederim.

Filaman geri çekme ayarı retraction ile yapılır. Slic3r kullanıyorsanız printer settings altında bulabilirsiniz

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.