İlk Çalıştırma ve Kalibrasyon Nasıl Olmalı?

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… İlk Çalıştırma ve Kalibrasyon Nasıl Olmalı?

Bu konu 38 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  NizamıCedid tarafından 2 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 39)
  • Yazar
    Yazılar

TECHnic
    Katılımcı

Forumun farklı yerlerinde bahsettim. Ramps 1.4 elektronikli ve Prusa i3 gövdeli 3dprinterım tamamladım.

Şuanda bir iki sıkıntı var onları da inşallah çözeceğim. Powerın yerine geçici olarak yeni bulacağım, sonrada artık bakacam çaresine. Z eksenindeki takılmada sırada bekliyor. Bunun dışında hotend de malzeme erittim, iki eksen limit switchlerini ve ona göre çalışma alanlarını belirledim, bir sıkıntı yok.

Benim şu aşamada yapmam gerekenler nedir?
    İlk çalıştırma ve Kalibrasyon nasıl olmalı?
    Ne yapmam gerekiyor?

TECHnic
    Katılımcı

Merhabalar.
    İlk denememde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için hotend’i çalıştırmıştım ve eridiğini gördüm. Daha sonra hotendin içinde boşa erime yapmasın diye malzemeyi geriye çekip o şekilde soğumaya bıraktım.

Fakat daha sonra tekrar bir deneme yapmak istediğimde malzemenin gitmediğini gördüm. Soğuduktan sonra hotendi extruder’dan söktüm ve malzemenin extruder tarafında fazlalığı ile donduğu ve sıkıştığını gördüm. Neyseki çıkartabildim ve Allahtan hotendin içinde kalmamış, sanırım daha zor olurdu.

Bu durum neden olmuştur. Çalışmadan sonra malzemeyi tamamen mi çıkarmamız gerekiyor? yoksa hiç oynatmadan olduğu gibi soğuyana kadar o şekilde bırakmak mı gerekiyor?

botmaker
    Yönetici

Malzemeyi cikartsanda olduğu gibi biraksanda bu sorunun olmaması gerekiyor.

Malzemenin tavsiye edilen sıcaklığında n fazla bir derecede ısındiysa bu durum olabilir. Malzeme nedir Kac derece de isittin.

TECHnic
    Katılımcı

Kullandığım hotend J Head hotend.
    http://www.ebay.com/itm/190896750419?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Elimde değil extrudera takılmış bir şekilde ve step motor ile pronterface ile sürdüm.

Pronterface de hazır iki tane sıcaklık var (şimdi değerler aklımda değil) birisi ABS için (200-220 civarı) ve diğer PLA için (bu da sanırım 190) yazıyor ve ben ABS için olanı seçtim.

Set ettim ve ısınmasını bekledim. Daha sonra gözlemlediğim kadarı ile ilk etapda set değerini biraz geçiyor sonra da yavaşca set derğerine iniyor.

Extruder dan 50mm seçtim ve butona bastım.

Şimdi bilgisayar yanında olmadığım için tam değerler aklımda değil akşam bakarım, ama hatırladığım kadarı ile extruder ilerleme hızı 300mm yazıyor.

Bu rakam hızlı olupda acaba fazlasını yukarımı çıkardır diye düşünüyorum. Çünkü hotend “heat champer” yazan siyah bölümde birşey yoktu eriyen parça yukarı doğru yani hotendin kanalına doğu çıkmış…

Bu arada nozzle 0.3 mm lik.

Malzeme 3 mm lik ABS.

Extruder üzerinde fan yok.

Bu ilk denemede böyle oldu, bu yüzden bir daha deneme ypamadım henüz. Zaten dün akşam çıkarttım içindeki parçayı…

Bugün extruderı toplayıp tekrar bir deneme yaparım…

TECHnic
    Katılımcı

botmaker
    Yönetici

300mm/s hızda 50mm çıkartmak sorun yaratır normal. Bu tarz denemelerde 50mm/s yeyi geçme en hızlı baskı da bile 100mm/s den fazla çalışmıyor extruder. Deneme için malzeme miktarı da 5-10mm den fazla kullanmaya gerek yok

TECHnic
    Katılımcı

300mm default değerler olduğu için hiç değiştirmedim.
    Akşam gidince bakıyım ve dediğiniz gibi deneyim.

TECHnic
    Katılımcı

Evet akşam denememi yaptım. Dediğiniz gibi hızı 50-100mm düşürdüm. Sonrada 5mm 5mm malzemeyi verdim. akışını gördüm.
    Daha sonra cihazı kapattım 1-1,5 saat sonra tekrar çalıştırdığımda erimeye devam etti.

Sorun ozaman hızlı bir şekilde uzun malzeme eritmeye kalkınca oldu.

botmaker
    Yönetici

Düzeldiğine sevindim, aklına gelen her soruyu sorabilirsin ben bu işi maalesef en zor yolla öğrendim, bir çok hata yaptım buda ister istemez bir deneyim oluşturuyor

TECHnic
    Katılımcı

Peki şimdi ısıtıcı plaka hariç herşey tam gibi. İlk etapda ısıtıcı plaka olmadan denemeye başlayım diyorum.
    Ne yapmam lazım?
    Kalibrasyon aşamaları nedir ?
    Test için nasıl bir parça basmam gerekiyor?

TECHnic
    Katılımcı

Evet tecrübe edinirken dediğiniz gibi bir takım olumsuzluklar olabiliyor ama bu da işin tadı olsa gerek.

botmaker
    Yönetici

Öncelikle extruder düzgün çalışıyor mu kontrol etmek gerekiyor. Şu aşamalarla yapabilirsin

1. Filaman ölçümü: filamanı 3-5 farklı yerden ve açıdan kumpas ile ölçüyoruz ortalamasını dilimleme yazılımlarında kullanıyoruz.

2. Pronterface veya kontrol yazılımı için ne kullanıyorsak. Extrude hızını 30mm/s e ayarlıyoruz ve malzeme eritme ısısına getirip düzgün bir akış sağlayana kadar malzeme extrude ediyoruz.

3. Filamanı extrudera girdiği bölümden 50mm ölçüyoruz ve kalemle işaretliyoruz. Kumpas kullanmakta fayda var.

4. Pronterface üzerinden 30mm extrude ediyoruz ve makinenin ne kadar extrude ettiğini ölçüyoruz. Eğer gerçekten 30mm ilerlemişse kalibrasyona gerek yok. Eğer 30mm den farklı ise aşşağıdaki aşamaları uygulamak gerekiyor. 28mm ölçmüş olalım

5. Arduino yazılımı kullanarak marlin firmware ini açıyoruz ve aşşağıdaki datırı configuration.h dosyasında buluyoruz.

// X, Y, Z, E steps per unit – Metric Prusa Mendel with Wade extruder:
    float axis_steps_per_unit[ = {80, 80, 3200/1.25,700};

6.Üstteki satırda 700 yazan sayı sende kaç ise 30 ile çarpıyoruz. 700*30 = 21000

7. 21000’i 4’üncü adıma ölçütüğümüz sayıye bölüyoruz. 21000/28 = 750

8. Çıkan sayıyı (750) 700 yazan yere yazıyoruz.

9. Arduinodan upload ediyoruz.

Yukarıdaki sistemi kullanarak x-y eksenlerinide kalibre etmek gerekiyor. Z ekseni için ise diş hesabı yapılması gerekiyor.

Bu aşamadan sonra thingiverse üzerinden basit küpleri kullanarak üretim denemesi yapabilirsin. Makinenin tam performansını sınamak için aşşağıdaki linki kullamak faydalı

http://www.thingiverse.com/thing:33902

botmaker
    Yönetici

Hacibotun sorusuna istinadaen

Neden filaman ölçümü yapıyoruz

Her üründe olduğu gibi filamanlarda da üretim toleransları vardır. Genellikle 0.05mm ama kalitesiz ürünlerde bu daha da fazla olabilir. Bu farklılık baskı kalitesini ciddi şekilde etkiler. Ortalam bir değer kullanmak daha iyi sonuçlar verir.

Örneğin filaman malzemeleri 1.75mm ve 3.0mm olarak iki çeşit zannedilir ancak durum bundan oldukça farklıdır. 3mm adı altında satılan bir filaman 2.80 – 3.1 arasında değer verebilmektedir. Körlemesine 3mm girmek yerine malzemeyi ölçüp ortalamasını kullanmak baskı kalitesini arttırır.

TECHnic
    Katılımcı

Bir süredir ilgilenemedim haliyle de deneme yapamadım henüz…

O zaman aslında bu soru kafamda vardı ama ilgilenemediğim için de soramadım;
    Filamanı ölçtükten sonra bulduğumuz sayıyı nereye yazıyoruz. Yine Arduino üzerinde config.h içine mi yazıyoruz?

TECHnic
    Katılımcı

Ya bu, nozzle’ın içinde erime işi bende tekrarladı ben anlamıyorum. Yavaş yavaş verdim daha önce bir süredir ellememiştim, dün bir bakıyım dedim ve filaman bir türlü ilerlemedi…

Söktüm tekrar ve içinde eridiğini ve yukarı doğru çıkarak orada da donduğunu farkettim…

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 39)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.