Kinect

Ana sayfa Forum 3 Boyutlu Tarama Kinect

Bu konu 13 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  Hikmet Gümüş tarafından 3 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

14 yazı görüntüleniyor - 1 ile 14 arası (toplam 14)
  • Yazar
    Yazılar

botmaker
    Yönetici

Kinect ve reconstruct me yazılımı kullanılarak oldukça ucuza bir 3 boyutlu tarama sistemi kurabilirsiniz. yakında bununla ilgili detaylı bir yazı hazırlayacağız

adgulacti
    Katılımcı

reconstructme’ye alternatif skanect ve su anda hatirlayamadigim baska yazilimlar var. ayrica kinect’e alternatifler de var. makalenizde bunlari da goz onune alin lutfen. ihtiyac duyarsaniz yardimci olmaya calisirim.

botmaker
    Yönetici

Farklı sistemler için farklı makaleler hazırlayabiliriz.

botmaker
    Yönetici

Bu arada kinect ve benzeri teknolojiye sahip primesense ekipmanları için bulut tabanlı tarama sistemi http://www.volumental.com/ kesfettim bilgisayarin ozellilkeri 3D taramayi kaldirmayanlar icin oldukca kullanışlı ben kullandım ve memnun kaldım. Tarama bilgisini işlemini kayıt altına alıp browser üzerinden servera gönderiyor.

adgulacti
    Katılımcı

bunu yeni bir laptopa ve skanect pro’ya bir suru para vermeden ogrenseydim daha iyi olurdu =(

yusuf
    Katılımcı

botmaker in yazdığı

”Tarama bilgisini işlemini kayıt altına alıp browser üzerinden servera gönderiyor.”tarama işlemini yapmak içinde kinect ve buna benzer bir sensörün olması gerekiyor healde .tarama işlemi yapabilmek için .objeyi taradıkdan sonra diyelim renderini mi göderiliyor.diyelim gönderdim bu işle için servera gönderdiğin parça için sende bir ücretmi alıyorlar .adguacti dinin yazdığı” skanect pro” bir prorammıdır?. eyer programsa nerden alınabilir?

benim düşüncem şu yönde eyer bir 3d tarayıcım ve tu tarayıcıdan taradığım objeyi 3d yazıcımdan kendim hiçbir servera ve kimseyeye ihtiyaç duymadan yapabiliyorsam bu bir başarı sayılabilir taradığım objelerin üzerinde değişiklik yapıp düşündüğüm objeler yapabilirsem ”yeni bir laptopa ve skanect pro’ya”para verilebilir.

benim düşüncem şuan piyasadan kullanışlı bir 3d tarayıcı ve bu tarayıcıdan alınan veriler ile 3d objeler yapmak yada vu verileri kullanarak üzerine yer figürler ekleyip yeni objeler yapmak bir tarama senserü ve bu tarama işleminden sonra bu objeleri üzerinde değişiklik yapabiliceğim 3 d yazıcıya gönderebiliceği bir program hakkında bilgi arıyorum

yardımcı olursanız sevinirim

botmaker
    Yönetici

Evet herhalikarda 3D tarama yapabilen Kinect / Prime Sense gibi bir cihaza ihtiyac var. Bahsettigim web sitesi guclu bir bilgisayarı olmayanlar için bir çözüm olabiliyor.

Kinect ile beraber kullanılabilecek 3d tarama programları skanect (64 bit de çalışıyor sadece ) reconstruct me . Bu programlar ucretsiz ancak bahsettigim gibi iyi bir bilgisayar gerektiriyor.

adgulacti
    Katılımcı

bir ekleme yapayım. iki programın da ücretsiz sürümlerinin bazı kısıtlamaları var. ben skanect kullanıyorum, bedava versiyonunda yaptığınız taramayı sadece 50bin ücgen olarak export edebiliyorsunuz. 100euro verince bu sınır kalkıyor. ReMe’de ise ücretsiz versiyonda alınan exportlara bazı extra üçgenler ekleniyor, yani başka bir yazılımla temizlik yapmanız gerekiyor.

ReMe çok yakın dönemde yeni versiyon yayınladı ama benim hoşuma gitmedi. biraz fazla sade olmuş, kullanılırlığı azalmış gibi. skanect de süper değil ama fiyati ReMe’nin yarısı civarı. google’latırsanız nereden indirebileceğinizi ve satın alabilecğiniz görebilirsiniz. paralı download yazılımlar bunlar.

• Bu yanıt 3 yıl 8 ay önce önce  adgulacti tarafından değiştirildi.

yusuf
    Katılımcı

botmaker inde söylediği gibi n Kinect / Prime Sense gibi bir cihaza ihtiyac var.bigisayarımda tarama yapabilmek için google birçok siteye baktım fiyatları ve çeşitleri fazla büyüklü küçüklü sizce siz ne önerirsiniz yada sizin senser varsa hangisidir. tercihinizde neye dikkat ettiniz. bu konudaki yorumlarınızı yazabilirsseniz sevinirim. birde paralı download yazılımlar senelik mi bir defa alsan uzun süre kullanabiliyormusun acaba

botmaker
    Yönetici

Birde autodesk in 123D catch diye bir programi var. Ucretsiz. Hatta iphone uygulamasi olarak bile var. Taramak istedigin objenin etrafindan 30-40 fotograf cekiyorsun ve objeyi tariyorsun. Ben denedim fena degil. 3D tarama icin hic param vermek istemeyen ama denemek isteyenler icin bir yontem olabilir.

http://www.123dapp.com/catch

Hakan
    Katılımcı

Bu tarama uygulamalarıyla üreteceğim parçaların töleransı maksımum ne olur(parça boyutları max 100mm)
    Bu soruyu sormamdakı sebebim, farz edelim, ihtiyacım olan obje bir beyaz eşyanın kırılan parçası, bunu ölçülü çizmek ile ugrasmak istemyorum, hatta ölçü aletlerim yok hatta muhendislikle alakalm yok,
    en hızlı şekilde çizimden üretime, bana hassas ve ucuz çözüm öneriniz ne olur,

botmaker
    Yönetici

100mm lik parçayı kinect ile düzgün taramak pek mümkün olmaz. Bu tarz parçalar için daha küçük ölçekli lazer tarayıcılar ya da http://www.123dapp.com/catch kullanılabilir. Modellemek de çok zor olmayabilir fotosu var mı ?

yusuf
    Katılımcı

sense nin yeni çıkardığı tarayıcı hakkında ne düşünüyorsunuz 399 dolar dan satıyor sizce teknik açıdan nasıl kullanan varmıdır.

Hikmet Gümüş
    Katılımcı

Su anda reconstruct me , scanect ve kinect fusion var alternatif olarak degil mi ?

Scanect renkli texture olusturup kaplama yapabiliyor. Onun disinda farklari icin deneme yapmak gerek.

Burada ucu ile bir karsilastirma var.

Tarama icin cihazin dolasmasimi gerekiyor. Objeyi donen platform uzerine koysak yinede basarili olur mu ?

14 yazı görüntüleniyor - 1 ile 14 arası (toplam 14)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.