Makina Müh. Öğrencisiyim 3d printer yapmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz ?

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… Makina Müh. Öğrencisiyim 3d printer yapmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz ?

Bu konu 12 yanıt ve 6 izleyen içeriyor ve en son  adem tarafından 1 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
  • Yazar
    Yazılar

Anıl
    Katılımcı

Üniversite 3. sınıf öğrencisiyim tez olarak 3d printer yapmayı düşünüyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden Teşekkürler…

botmaker
    Yönetici

Selamlar

Öncelikle topluluğa hoşgeldiniz. Bu topluluğu kurmaktaki birincil amacımız 3d printer teknolojisini tanımak isteyen herkese yardımcı olabilmek.

Öncelikle genel bir fikir edinmek için http://www.3byazici.com/2013/12/3d-printer-yapm-1-elektronik-kontrol.html yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Açık kaynak bir model mi yapmak istiyorsunuz yoksa sıfırdan kendiniz mi tasarlamak istiyorsunuz ?

Anıl
    Katılımcı

Yolladığınız linkteki yazıyı okumuştum ve prusa i3 modelinide bu forumda görerek biraz inceledim. Onun gibi birşey yapmayı isterim veya sıfırdan birşeyde yapabilirim açıkçası aklımda şuan pek birsey yok şuan araştırma kısmındayım. Sizinde yardımlarınızla biraz bilgi edinip kendimce birşeyler yapmayı istiyorum. Sizce nerden başlamalıyım ?

feyyaz
    Katılımcı

3D printer da ilk olarak yapman gereken elektronik ve yazılım hakkında bilgi edin mekanik kısımı Solidworks gibi programlarda çizim her detayını öğren…

bende yapıcam 3d printer gittiğim aşamaları söyledim sana.

Anıl
    Katılımcı

Teşekkürler kaynak olarak kullandığın şeyleri de soyleyebilirsiniz

berkant selhep
    Katılımcı

Merhaba Anıl bey
    Öncelikle foruma hoş geldiniz. Bende şu anda 3D yazıcı yapımına yeni başladığımdan size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.
    Öncelikle Gövdeyi ahşapmı yoksa aluminyummu yapacağınıza karar nermeniz lazım. Ben gövdeyi aluminyum yaptım keşke ahşap işine girseymişim daha ekonomik.
    Gijon dediğimiz saplamalar somunlarla ilgili size paylaşımlar gönderebilirim.
    Bu arada hangi ilde ikamet ediyorsunuz.
    birde bu sayfada istediğiniz bilgilerein büyük bölümüne ulaşabilirsiniz.
    http://3dprintertr.com/forums/topic/reprap-prusa-i3-ve-mendelmax-1-5-icin-turkiyeden-yapilmis-maliyetler-ve-linkler/

botmaker
    Yönetici

Ana kaynak olarak reprap.org sitesini kullanabilirsiniz.

Anıl
    Katılımcı

Teşekkürler Berkant bey
    Karabük üniversitesinde öğrenciyim tez için düşündüğümden aluminyum yapmayı düşünüyorum. Siz ne gibi zorluklarçektiniz, ahşap yapmam daha mı uygun olur?
    Şuan bütün yardımlarınıza açığım 🙂

berkant selhep
    Katılımcı

Aluminyum lazerde kesimi zor bir uygulama. Kesim için malzeme dahil 250TL para ödedim Ahşap olarak bulduğum https://github.com/sgraber/Graber http://www.flickr.com/photos/sbgraber/8656966392/in/set-72157632934653011/ bu uygulama bana yapım olarak daha uygun geldi. Ekte parçaların kesim resimi pdf olarak var incelerseniz verdiğim linkte dxf file olarakda mevcut (Boyut büyük olduğundan pdf kabul etmemiş jpege çevirdim). Bana kalırsa sizinle paylaştığım graber i3 bir çok parçasının ahşap olması sebebi ile abs parçalara ihtiyacınızı azaltacak bu da maliyeti düşürecektir. Saplamalar 8mm kromlu mil somunlar pullar cıvatalar Prusa i3 te topu topu 15TL falan tutuyor. Rulmanlar 35TL. Yani şaseyi oluşturmak 300TLyi geçmez Aluminyumda. Ancak dediğim gibi aluminyum şaseyi lazerde değil işleme merkezinde cam ile kesmek daha mantıklı. Sonunda da ciddi temizlik işi çıkacak kenar çapakları falan temizlik sorun oluyor. Genede siz bilirsiniz.
    Kendim için belirlediğim çalışma sıram.
    1 Solidworks de önce parçaları çizdim (dwg file lardan tek tek katı modele çevirerek)
    2 montajı yaptım hata olduğunu düşündüğüm parçaları modifiye ettim.
    3 lazerde kestirdim temizledim ilk montajı yaptım. (diğer verdiğim sayfada fotograf ve solid montajlı çizimleri var)
    4 şase montajını komple yapacağım (şu ara iş yoğunluğum nedeni ile rulmanları alamadım ve kromlu mili alıp henüz kesemedim.) eksik işleri bitince işleme devam edeceğim.
    5 motorları, gt2 dişlileri, dişli kayışı ve abs parçaları alacağım
    6 elektronik parçalar ve hot end ısıtıcı ünitesi
    7 kablo montajları ve ayarlar
    sıralamam bu şekilde olacak yardım istediğiniz bir konu olursa bana ulaşırsanız elimden geldiğince yardmcı olurum. Şimdiden kolay gelsin.

• Bu yanıt 3 yıl 3 ay önce önce  berkant selhep tarafından değiştirildi. Sebep: metinde düzeltme yaptım
    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

berkant selhep
    Katılımcı

Prusa i3 için teknik resim.

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

TECHnic
    Katılımcı

Ben prusa i3 şase yaptım. prusa i3 ün flate versiyonu. MDF den CNC routerda kestirdim. 5mm mdf ye birşey tutmadı 5-10 TL. Kestirmeye de 15 TL verdim.

Fakat aynı şase Alüminyum olsa idi daha sağlam bir şase oalcağı kesin. Çünkü benim şasede özellikle Z ekseninde oynama var. Yani arkadan çapraz olarak alt parçalara bir şekilde tutturulmalı. Yani prusa i3 ün box versiyonu gibi yada Berkant beyin fotoğrafını verdiği Prusa versiyonundaki gibi yapılırsa sorun olmaz.
    Yani aslında Berkant beyin de dediği gibi MDF yapmak daha hesaplı olacaktır.

J-head kullanıyorum hotend olarak. Ama sıkıntılı olduğunu söyleyim. Çünkü ikinci j-heade geçtim, birincisinin nozzle tıkandı. Böyle bir sıkıntı j-headlerda var.
    Eğer dikkat edilmez ise içindeki teflan eriyebiliyor ve nozzle ı tıkayabiliyor ki bende öyle oldu.

Ayrıca Mosfetlere soğutucu takmakta da fayda var.

Anıl
    Katılımcı

Berkant Bey ben çizim çalışmalarına başladım. Ölçü olarak http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Build_Manual linkteki ölçekleri mi kullandınız ?

adem
    Katılımcı

arkadaşlar merhaba prusa i3 modeli yazıcı yapıyorum şase için birçok parçayı temin ettim ama basılacak parçalarda skıntılar var.
    bu konuda Mersin bölgesinde yardımcı olacak arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.