Mekanik Aksam Hk.

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… Mekanik Aksam Hk.

Bu konu 18 yanıt ve 8 izleyen içeriyor ve en son  Mahmu7 tarafından 1 yıl 10 ay önce tarihinde güncellendi.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 19)
  • Yazar
    Yazılar

tamer güler
    Katılımcı

Merhaba Arkadaşlar

Forumdaki tüm başlıkları okudum desem yeridir.

Maddi olayları ayarlayabilirsem hızlı bir giriş yapmayı düşünüyorum. Elektronik bilgim sıfır olduğundan kaynaklardan yararlanıcam.
    Mekanik kısımda mesleğim icabı sıkıntı yok. Tasarımını falan kendim yapmayı düşünüyorum ama kafama bir kaç şey takıldı.

Forumda herkes neden aynı modeli yapıyor. prusia 3 tü galiba. Ana gövde yok gibi birşey kızaklar aynı zamanda ana iskeleti oluşturuyor. Bu durumda cihaz çalışırken sarsıntı yaratmıyor mu? Neden daha ağır bir aksam seçilmiyor. Neden kişiler kendi özgün tasarımlarını yapmak yerine hazırı seçiyorlar. ( Tasarım bilgisi olmayanları belirtmiyorum )

Step motorlar neden kayış işe bağlı kaplin ile sonsuz vidaya bağlı değil.Yataklamalarda bilyalı rulman yerine araba ray kullanılmaıs daha rijit olmaz mı?( bu aynı zamanda ana gövdeyi etkileyecek bir faktör tabiki)

Forumda gördüklerimin arasında linkteki gibi terih eden yok sebebi nedir. Bundan yapmaya kalksam elektronik kısımda sıkıntı yaşarmıyım.
    http://i.hizliresim.com/ayyvp7.jpg

Teknik terimleri bilmediğim için malzemeyi eritme işini standart bir parçamı yapıyor. eritilmiş malzemenin çıkış çapı genelde 0.4mm daha ince olması avantaj olmaz mı?

bu bahsettiğim eritilmiş malzemenin çıktığı mekanizmadan 2 adet koysam programlama yaparken buraya kadar bununla buradan sonra bununla gibi bir komut verebilirmiyim.

Ahmet
    Katılımcı

Bende kendime 3d yazıcımı yapmaya karar verdim yaklaşık 1 haftadır ilgileniyorum maddi durumuma göre bir ürün yapmayı planlıyorum.

Prusia i3 modeli gördüğüm kadarıyla yapımı kolay açık kaynak ve kullanıcısı çok olduğundan çözümler için danışılabilecek topluluklar olduğu için tercih ediliyor.

GT2 kayış ise daha sessiz çalışıyor diye kullanılıyor Z ekseninde ise gijon(saplama/tij) kullanılıyor sanırım buradaki amaç X eksenini, extender gibi ağırlıkları taşıdığı için GT2 belt de olan aşağı doğru esnemeyi önlemek için olabilir.

Lineer yataklı ray ve arabalarının kullanılmamasının sebebi tamamen maddi yönden dolayı sonuçta çok ağır yük taşımadıkları için gereksiz masraf yerine genelde lineer krom mil ve uygun rulmanlar kullanılıyor.

Fotoğraftaki Delta tip yazıcı kullanılmamasının sebebi bir yerde okuduğum kadarıyla daha zor olduğunu hatırlıyorum ama net bir şey söyleyemem.

Daha küçük nozul çapı ile baskı alınabilir ama baskı süresi ve hatalar artacaktır diye düşünüyorum.

İki extender kullanımı mümkün tabi öncelikle buna uygun elektronik kartınız olmalı ramps kartlar ikinci extender’e destek veriyor.

Ben şuanda ardiuno mega 2560 + Ramps 1.4 + 5 step sürücü a4988 + LCD 2004 + 400w PSU aldım. Yazıcımı sigma profil ile yapmayı düşünüyorum. Motorları ise tanesi 10₺’den bulduğum 23LM D355 P6V motorları kullanmak istiyorum ne derece kullanılabilir bilemiyorum.

tamer güler
    Katılımcı

Ahmet cevabın için teşekkürler

Prusia i3 görünüşe bakılırsa evet yapımı kolay ama özellkle y ekseni hareketinde sarsıntı yaratacağını düşünüyorum.

Kayış veya kaplin arasında ses farkı olacağını düşünmüyorum. En azından şimdilik.

Görsellerde arattığım prusa i3 modelinde Z ekseni için 2 adet motor kullanılmasının sebebi nedir. Tek taraftan verilen hareket sistemin yapısı gereği diğer tarafa rijit bir şekilde aktaramıyor mu?

Delta modelinin mekanik kısmı prusaya göre biraz daha zor olur ama elektronik kısmını bilemem.

Yapmayı düşündüğüm tezgahın yan duvar ve federleri lazer kesim ST37 olacak. Birleştirme parçalarında 3dprinter ile üretilmiş parça kullanmayı düşünmüyorum. Şimdilik kullanırsam extender grubundaki parçalar için kullanırım.

Ahmet
    Katılımcı

Prusa i3 bence de rijit bir yapıya sahip değil o sebeple ucuz tasarımı kolay olması açısından sigma profil frame yapmayı düşünüyorum.

Birkaç yerde kayış daha sessiz olduğu yönde yazı okumuştum o sebeple söylemiş oldum kaldı ki maliyet açısında da kayış daha ucuza geliyor ve eğer pahalı vidalı mil kullanmak yerine gijon kullanılırsa boşluk oluyor ve istenilen kaliteye ulaşılamıyor ama bunu çözmek için 2 somun arasına bir yay koyup tansiyonunu alabiliriz. Hatta Z ekseninde kullanılan gijonlara bu sistemi yapacağım inşallah.

Z ekseni biraz ağır olduğundan tek motor değilde karşılıklı 2 step motor kullanılıyor sonuçta tek yönden tahrik edildiğinde ilerleme diğer yöne iletilemeyebilir bu sayede hassasiyet azalır. Y ve Z ekseni tahrik noktası ortada olduğundan sağ ve sol taraftan eşit bir şekilde ilerleme oluyor.

Delta yazıcılarda elektronik yine aynı sadece eksenler için 4 yerine 3 step motor kullanılıyor.

Bende birleştirme parçalarını plastik malzemelerle kullanmayı düşünüyorum ama baskı fiyatları sadece plastik aksamlar için 200₺den kapı açıyorlar 400-500 diyenler bile var. Ben de şahsi fikrim başta ahşaptan yapıp sonra ahşap printer ile plastikleri basıp sonra sigma şaseye montajlamayı düşünüyorum.

tamer güler
    Katılımcı

evet 40×40 sigma yeterli olur. hatta daha küçükleride iş görür.

gijon kullanıldığı takdirde değiğin gibi hatve boşluğu oluşur. yine dediğin gibi 2 somun 1 yay çözüm olur fakat yayın yumuşaklığını iyi ayarlamak gerekir.

Z ve Y eksenlerinin yerini değiştirmeyi düşünebilirim emin değilim

deltalarda elektronik yine aynı derken kullanılan motor sayısını göz ardı edersek eğer. prusada 1. nolu motora şukadar devir dön bağlı bulunduğun eksende bukadar gitmiş ol komutu veriyor.

deltada 3 motorda z eksenine dik olduğundan farklı bir algoritma gerekmez mi bunu program mı çözüyor.

bağlantı parçalarının tasrımını değiştirerek dişiler hariç aluminyumdan imal ettirebilirsin 400 500 gibi fiyatları bulmaz ve sağlam olur.

ahşaptan imal ettirmenle aluminyumdan imal ettirmen arasında çok fiyat farkı olmaz. malzemeden ziyade işçilik para tutar.

yapmayı düşündüğün modelin görselini paylaşırsan imalatı hakkında (fikir olarak ) yardımcı olmaya çalışırım.

Ahmet
    Katılımcı

Çoğu yerde gördüğüm sigma yazıcıda 20x20mm profil kullanıyorlar ve rijitliği ile hava atıyorlar maliyeti düşürmek açısından bende 20mm sigma kullanacağım kafamdaki tasarım dikdörtgenler prizması şeklinde olacak çok sıradışı bir model aramıyorum 2 adet step ile Z ekseni olacak 8mm krom kaplı mil ve rulmanları gijonlarım da 8mm olacak zemin ısıtma şart abs malzeme de yazdıracağım.

Planlanan yazıcı maliyeti düşük olacak toplam 500-600 gibi bir maliyet düşüncem var.

Delta yazıcılarda da aynı elektronik donanım kullanılıyor sadece arduino yazılımı farklı oluyor kendine uygun bir yazılımı yüklemen yeterli olacaktır.

Ahşap için sadece malzeme parası vereceğim geçici bir şey olacak sonuçta aletlerim var kendim de yapabilecek kapasitedeyim ama zaten tamamını ahşaptan yapmayacağım sonuçta sigma profili biraz vida biraz somun ile sabitleme kolaylığı var sadece birkaç yerde plastik yerine ahşapla tutturacağım maksat yazdırılabilecek seviyeye gelmesi sonrasında eksikleri kendim yazdırıp montaj yapacağım.

Şuanda extender için ucuz performanslı bir model bakıyorum mecburen bunu hazır almam gerekiyor.

tamer güler
    Katılımcı

elektronik kart seçimi yaparken neleri göze almalıyız neye göre seçmeliyiz.

Ahmet şu linki bi incele istersen
    http://www.picproje.org/index.php?topic=21637.0

• Bu yanıt 2 yıl 3 ay önce önce  tamer güler tarafından değiştirildi.

Ahmet
    Katılımcı

Ben elektronik kartı en popüler olması açısından arduino mega 2560 ramps 1.4 seçtim motor sürücüleri ise a4988. Modüler olması dolayısı ile arıza durumunda arızalanan parçanın değişmesi daha ucuza geleceği için böyle bir şey düşündüm. kullanım kolaylığı ve sd kart yuvası için de LCD 2004 panel aldım.

O linki önceden de görmüştüm ve benzer konular da var ama net bir bilgi içermiyor. DH forum da birisi bu motorlar ile CNC yapmış ona danıştım motorların stabil çalışmadığını belirtti bende bu motorlardan vaz geçtim denebilir. şimdi nema17 tip 47mm step motor almayı düşünüyorum 3d yazıcılarda hep bu motor tipi kullanılıyor.

NizamıCedid
    Katılımcı

Tasarımda malesef kalite ve maliyet konusu birbiriyle çelişiyor tabiki.Ben kendi yazıcım prusa i3 ü yaklaşık 2 buçuk ayda tamamladım hakkında birçok kaynak olmasına rağmen çok farklı sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz parçaları getirtmekte sorun yaşayabliyorsunuz. en basitinden getirtiğim termistör arızalı çıktı ve bana yenisini getirtmek 20 güne maloldu bu yüzden mümkün olduğunca olayı kısadan halletmeye çalışmalısınız.prusa i3 mükemmel rijitliğe sahip değil ama sorun çıkartacak seviyede kötü bir yazıcıda değil tasarımları çizimleri herşeyi mevcut ve bence yapmak için en ideal yazıcılardan.resmini koyduğunuz yazıcı oldukça zor bi seçim olduğunu düşünüyorum.ikinci olarakda neden kayış yerine gijon kullanmadığımızı sormuşsunuz.stepin bir tur dönmesinde kayışın aldığı mesafeyle gijoonun aldığı mesafe arasında çok fazla fark var.siz yazıcınızı çalıştırdığınızda eğer gijon kullanırsanız ya step motoroarlınızın kapasitesi programın istedği hızı yakalayamaz yada yazıcınızın hızını düşürürsünüz 2 saatte yazılacak parça 4 saate çıkar.Kendi yazıcımın resmini göstereyim gayet güzel çalışıyor hiçbirsorunda yaşamıyorum.

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

tamer güler
    Katılımcı

Delta modelini meraktan sormuştum. Bende prusa i3 tarzı birşey tasarlamaya başladım zaten. Amacım olabildiğince az imalat işçiliği ile işin içinden çıkmak olabildiğince fazla standart malzeme kullanmak.

Evet kayış ve gijon arasında oluşan adım farkı mevcut. Zaten bende şuan x ve y de kayış z ekseninde gijon kullanıyorum. Amerikayı tekrar keşfetmekten vazgeçtim.

yusuf
    Katılımcı

ne prusa i3 nede sigma profiden prusa i3 benzeyen hatta hemem hemem aynısı olan printer lara bulaşmayın başınız ağrır bence piyasaya bağlı kalmadan kendi özgün tasarımlarınızı yapın kendiniz yaparsanaız çok daha ucuza mal edersiniz başkasına 2x para vereceğinize kendiniz yapın 2x harcayın 1x çöpe de gitse kalan 1x öğrendiğiniz bilgi x lerle ölçülemez

Byblos
    Katılımcı

mrb arkadaşlar nema 17 step motor alacağım hangi modelini almalıyım bipolar ve unipolar olayı kafamı karıştırıyor.

BAHADIR
    Katılımcı

NizamıCedid arkadaşım şu fotoğrafta ekstruder ve hotend’e zoom yaparmısın. Ben bu ikili ile sıkıntı çekiyorum.Sendeki nasıl bir bakayım.

Faruk
    Katılımcı

Elektronik kısmı delta printerda kullanmak için arduino’ya yüklenecek olan yazılımı nereden bulabilirim ?

BAHADIR
    Katılımcı

marlin’in içindeki configuration.h sekmesinin hemen baş tarafında yazıyor,aşağıdaki gibi…

//===========================================================================
    //============================= DELTA Printer ===============================
    //===========================================================================
    // For a Delta printer replace the configuration files with the files in the
    // example_configurations/delta directory.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 19)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.