Nozül (Nozzle / Hot End)

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… Nozül (Nozzle / Hot End)

Bu konu 33 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Nefermu tarafından 3 yıl 11 ay önce tarihinde güncellendi.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 30)
  • Yazar
    Yazılar

botmaker
    Yönetici

Bir 3D yazıcının en önemli parçası, fiyatları 50$ dan 250$ a kadar çıkıyor. En çok tercih edilen nozzle J-head.

Nozül genellikle 3 ana parçadan oluşuyor ısıtıcı, thermokupl yada thermistor ve metal blok.

Ben bugüne kadar yaptığım makinelerde tamamı metal olan nozzleları tercih ettim.

Siz hangi nozülü kullanıyorsunuz

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

TECHnic
    Katılımcı

Ya aslında benim şuanda takıldığım yada tam kararlaştıramadığım bit nokta.

Elimde, aldığım plastik parçalar ile gelen Gregs wade extruderın parçaları var. Sanırım buna da bahsettiğiniz J-head nozzle uygun.

TECHnic
    Katılımcı

En son baktığım, aşağıdaki hot end nasıl?
    Fakat bunda da nozzle değişmiyor sabit 0,3mm lik nozzle var.

nozzle

TECHnic
    Katılımcı

Yukardaki soruma sanırım kendim cevap buldum, tabi araştırınca yavaş yavaş çıkıyor ortaya. Ama emin değilim tabiki.

Sanırım yukardaki hotend’e aşağıdaki nozzle lar takılabiliyor.

nozzle

• Bu yanıt 3 yıl 11 ay önce önce  TECHnic tarafından değiştirildi.

botmaker
    Yönetici

Üstteki hot end J head ‘a benziyor maalesef bunların nozzle ı değişmiyor. Ancak yuvarlak bölüm dikdörtgen blokdan ayrılabiliyorsa olabilir. J head’in orijinal tasarımında dikdörtgen blok ile yuvarlak bölüm yek pare. 0.3mm lik çap oldukça uygun aslında, daha geniş bir nozzle mu düşünüyorsun değiştirmek için.

TECHnic
    Katılımcı

Aslında ilk aşamada değiştirmek gibi bir düşüncem yok.
    Fakat ilerleyen zamanlarda değiştirilebilir olarak düşünüyorum.

Ama fiyatının uygun olması (yaklaşık 40$) alınabilir gibi geldi. En fazla daha sonra olmazsa hotend’i değiştiririm diye düşünmekteyim.
    Yorumlarınıza da açığım…

TECHnic
    Katılımcı

Birde bu hotend lerin nozzle tutucu (siyah olan) parçaların çapı standartmı oluyor? Yani benim elimde olan, extruder üzerindeki otyracağı çap ile aynımıdır? Yoksa değişebilirmi? alırken ona göre alıyım.

Birde yukardaki hotend’i almayı düşünüyorum ama yorumlarınızı bekliyorum.

botmaker
    Yönetici

Extruder lar %90 J jead a göre üretiliyor. Delik çapı 12 mm civarı ise ve 2 adet dikine geçen 3mm lik vida için delik varsa tamamdır.

TECHnic
    Katılımcı

Extruder şunun aynısı;

extruder

botmaker
    Yönetici

Nozzle’A dik gecen 3mm lik delikler görünmüyor. Bunun aynısı ise J-head’a uygun olmayabilir. J headin sabitlenebilmesi için üst kısmındaki kanalların içinden 3mm lik vidageçmesi gerekiyor.

TECHnic
    Katılımcı

Hım. Şuan yanımda değil bakamıyorum ama akşam bakarım.
    Peki onun bir örneğinin fotosunu ekleyebilirmisiniz? Tam olarak anlayamadım.

Benim anladağım kadarı ile; nozzle tutucu parçanın kafasındaki çıkıntı extrudera girecek ve aşağıdaki parça gibi bir parçada hotend i yukarı yani extruder a sabitliyecek.

nozzle

botmaker
    Yönetici

O plakadan varsa sorun yok. J head plakasız da bağlanabiliyor.

TECHnic
    Katılımcı

Thermistör yada Termokapılın arasındaki fark nedir? Avantaj dezavantajları nedir acaba? Neden Termokapıl olması için uğraşıyorsunuz?

botmaker
    Yönetici

Thermokupl ve thermistor ikiside sıcaklığı voltaja çeviriyor. Thermokuplar sıcaklıkla lineer orantılı olarak çevirir. Thermistos ise non lineerdir. Bu nedenle thermokupl daha hassastır. Baskı kalitesini arttırmak için kullanılabilir. Thermokupl olmadan da güzel baskılar yapmak mümkün.

TECHnic
    Katılımcı

Ama sonuçta nozzle ın sıcaklığı işlemci tarafından devamlı kontrol eilmiyor mu? Bu şekilde işlemciye geri dönüş olmuş oluyor.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 30)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.