Nozül (Nozzle / Hot End)

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… Nozül (Nozzle / Hot End)

Bu konu 33 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Nefermu tarafından 3 yıl 6 ay önce tarihinde güncellendi.

15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 30)
  • Yazar
    Yazılar

TECHnic
    Katılımcı

Extruderın parçaları bunlar. Hot end in geleceği çapı ölçtüm 16mm. Nasıl olacak bu iş? Yukarda bahsettiğim hot end olmuyormu?

botmaker
    Yönetici

Sıcaklık thermocouple yada thermistor ile ölçülüyor. Termometre gibi. Thermocouple daha hassas bir termometre. Bu arada resimler 512kb den fazla olduğu için çıkmamış

• Bu yanıt 3 yıl 6 ay önce önce  botmaker tarafından değiştirildi.

TECHnic
    Katılımcı

Tamam doğru zaten anlatılmak istenen de o, ben yanlış anlamışım. Ben ısıtıcı ile karıştırdım.

Buarada fotoları daha sonra pc den ekleyeceğim artık…

TECHnic
    Katılımcı

Extruder’ın fotosu. Biraz geç oldu ama olsun.

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

botmaker
    Yönetici

evet buna j head bağlamak için o plakadan gerekiyor.

TECHnic
    Katılımcı

O plaka sanırım aluminyum plaka değilmi? Bende onun yerine (1. foto da alttaki parça) basılmış plastik parça olarak var.

TECHnic
    Katılımcı

Yukardaki videoda kullanılan extruder bendeki extruder. Ayrıca burda montajı yapılan hot end de daha önce fotoğrafını eklediğim j-head hot end. Videoda 12:20’den sonra hot end’in takılışını gösteriyor.

Anladığım kadarı ile daha önce fotosunu eklediğim j-head hot end elimde bulunan extruder’a uygun. Dediğim gibi şuanda hot end parçam kaldı ufak tefek eksiklerin dışında. Eğer hangi hot end in olacağına karar verebilsem hemen alacağım, zaten ancak gelir…

Teşekkürler…

TECHnic
    Katılımcı

Yalnız 12:50’den sonra da hot end i sabitlemek için iki vida takıyor ve bu delikler benim extruderım da yok. Bahsettiğim aluminyum yerine olan plastik parça var…

TECHnic
    Katılımcı

Birde şu tip hot endler var. Bunlar hakkındaki yorumlarınız nedir?
    hotend

2 Adet satılıyor ve istenilen nozzle, flament ve tutucu çapı ve boy ölçüleri seçilebiliyor…

• Bu yanıt 3 yıl 6 ay önce önce  TECHnic tarafından değiştirildi.

botmaker
    Yönetici

Evet 3mm ufak delikler hot end i sabitlemek için ama sendeki ayrı plastik parçada j head bağlamak için uygun. Yukarıdaki hot end çok tavisye edilen bir tasarım değil. ABS için uygun. PLA ile sorun olabilir. J head daha sık kullanılan bir tasarım onu kullan derim.

TECHnic
    Katılımcı

Teşekkürler. Demekki j head alacağım. Ozaman şunu da sorayım yeri gelmişken. ABs ve pla arasındaki fark ve 1.75 ile 3 mm lik flamentler arasındaki fark nedir?

Bir arkadaştan duymuştum fikir olarak söylemişti sadece; 3mm olursa eritmek için daha çok ısıtmak gerekebilir demişti. Şuan tam olarak kafamda oluşturamadım. Kullanan arkadaşların yorumları daha önemli.

Gerçi şuanda extruder daki delik 3mm, haliyle j-headi de 3mm lik alıyım diyorum…

botmaker
    Yönetici

Konu malzemeye kaydığı için malzeme başlığına taşındı. Hot end ile ilgili konular burdan devam edebilir

TECHnic
    Katılımcı

Peki arkadaşlar bazı extruderlarda fan olduğunu görüyorum. Bu neden?
    Bendeki extruderda fan kullanılmıyor.

TECHnic
    Katılımcı

Anladım. Benim gördüğüm örülen malzemeyi soğutacak şekilde idi demekki o malzeme PLA mış.
    Dediğim gibi bendeki extruder (greeg wade) foto ve videolarında fan görmedim. Eğer gerekirse takarım.

Nefermu
    Katılımcı

Kaliteli J headler termal özellikleri neden ile extruder yada hot end üzerinden herhangi bir fana gerek yok. Artık birçok hot end fan gerektirmiyor. Makerbot tarzı direct drive hot endler fan gerektiriyor. Hızlı baskı yaparken malzemeyi soğutmak için fan kullanılabilir.

15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 30)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.