printer için başlangıç :)

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… printer için başlangıç :)

Bu konu 32 yanıt ve 8 izleyen içeriyor ve en son  botmaker tarafından 1 yıl 6 ay önce tarihinde güncellendi.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 33)
  • Yazar
    Yazılar

emre taylan duman
    Katılımcı

arkadaşlar merhaba ben kendi printerımı yapmayı düşünüyorum model olarak prusa i3 tarzı bir şey düşünüyorum.
    uno r3 board var ve buna uygun step motorlar almayı düşünüyorum nema17 nin kullanıldığını gördüm başlangıç için ihtiyacım olan nedir bunlardan başka şimdilik sadece step motorların hareketini sağlamak istiyorum teşekkürler 🙂

Nefermu
    Katılımcı

selamlar

3D printer yapabilmek için öncelikle ramps ya da sanguinololu gibi bir 3d yazıcı kontrol kartına ihtiyacın var. Bununla ilgili bilgilere şurdan ulaşabilirsin.

Nefermu
    Katılımcı

Takıldığın yerlerde buraya soru gönderebilirsen cevaplayabilirim.

emre taylan duman
    Katılımcı

teşekkür ederim buralara göz attıktan sonra ufak bir araştırma yaptım ebay de falan ramps set satılıyor burdan aldığım ramps acaba programlı mı gelir yoksa ayrıca programlamam gerekir mi teşekkürler tekrar

Nefermu
    Katılımcı

Genellikle üzerinde Marlin firmware yüklü olarak geliyor. Programı edit etmen gerekebilir en fazla

emre taylan duman
    Katılımcı

o zaman başlangıç için kitler yeterli en azından mantığı anlamak için. sizin var mı kendinizin siz nasıl yaptınız

Nefermu
    Katılımcı

Bende kendim yaptım online kaynaklardan faydalanarak ve ebayden parçaları toplayarak

TECHnic
    Katılımcı

Merhaba. Öncelikle Arduino Uno yu (R3 farketmez) Ramps vb bir kart ile kullanamazsın. Bu işlem için Arduino Mega alman gerekecek.

Ebay da Ramps setlere bakarken set içinde Arduino Mega olanları tercih edersen daha hesaplı olur…

emre taylan duman
    Katılımcı

bir tane buldum set olarak ramps mega2560 ramps 1.4 5 tane de step motor driver var içinde 5 step motor yeterli olur mu eğer iki nozül bağlamak istersem ne olur onu da merak ettim teşekkürler

botmaker
    Yönetici

Evet en az 4 step motor gerekiyor. Genellikle açık kaynak makinelarda 5 kullanılır. 2 Nzzzle için şimdi acele etmemekde fayda var. 2 nozzle’ı düzgün çalıştırmak oldukça zordur. İleriye dönük olarak 2 nozzel olacaksa, 6 step motor ve 5 step motor sürücü devresi gerekiyor.

emre taylan duman
    Katılımcı

anlıyorum peki parçaları toplama sıram nasıl olmalı ramps aldıktan sonra bir iskelet mi lazım öncelikle yoksa step motorlar monte edilip hareket mi sağlanmalı

berkant selhep
    Katılımcı

Bu yazıcılar için elinde proje olup paylaşabilecek olan varmı. Ben bazı parçaları işleme merkezinde yapabilme şansına sahibim o sebeple proje bulup kendim yaparak devam etmek istiyorum. yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.

berkant selhep
    Katılımcı

emre taylan duman
    Katılımcı

işleme merkezi derken? 🙂 teşekkürler linkler için bu arada

berkant selhep
    Katılımcı

Merhaba Emre bey
    İşletmemiz iş makinası yedek parçası üreten bir firma. Bu sebeple CNC torna ve CNC işleme merkezi (Victor Vturn70) marka tabla boyutları 700*450mm olan max400mm yükseklikte malzeme işleyen bir (Bilgisayar kontrollü freze de diyebiliriz) tezgahımız var. 3D printer için bazı parçaları kendi tezgahımda yapabileceğimi düşünüyorum. Lazer kesim firmaları ilede çalıştığımdan ihtiyacım olacak bazı parçaları oradada ürettirebilirim. Yapmak istediğim 3D yazıcı Min 200X200X200 olmalı diye düşünüyorum. Ancak Elimde bu konu ile ilgili Türkce doğru düzgün bir kaynak ve doküman yok. Bir proje oluşturabilirsem yazıcıyı nasıl yapacağıma ve nereden başlayacağıma karar vereceğim.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 33)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.