printer için başlangıç :)

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… printer için başlangıç :)

Bu konu 32 yanıt ve 8 izleyen içeriyor ve en son  botmaker tarafından 1 yıl 11 ay önce tarihinde güncellendi.

15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 33)
  • Yazar
    Yazılar

botmaker
    Yönetici

3d yapımı ile ilgili aşağıdaki yazı dizisini takip edebilirsiniz.

http://www.3byazici.com/2013/12/3d-printer-yapm-1-elektronik-kontrol.html

berkant selhep
    Katılımcı

Belirttiğiniz siteyi takip etmekteyim ancak bir proje bulamadım. Asıl aradığım bir kaç farklı printer kasasının arasından birini seçip bunun teknik resimlerini çizdikten sonra malzeme listesi çıkararak satınalmalara başlamak. Örneğin Sigma bot yazıcı bana daha yapılması kolay gibi geldi. Böyle bir projenin ölçülerini nereden bulabiliriz? Bu konuda yardımcı olma şansınız varmı?

emre taylan duman
    Katılımcı

o boyutta zor bulunur gibime geldi yani en azından benim gördüğüm ve okuduklarım genelde masaüstü kullanım için proje oluşturmak mantıklı olan kısmı sanırım veya olması gereken o şekilde çünkü yen başlayan birisi için neyi nasıl hangi sırayla birleştireceği büyük sıkıntı yeterince döküman bulabilirsem ben de böyle bir yol çizebilirim. freze ve cnc de hangi malzemeleri kullanıyorsunuz lazer kesim çoğu malzemede kullanılabiliyor sanırım. benim düşüncem hazır bir proje bulabilirsem onun üzerinden başlamak çünkü yapmak istediğim modifikasyonlar işin o kısmından sonra başlayacak 🙂

berkant selhep
    Katılımcı

sanırım 200mm yazmayı unutmuşum. Yeni çalışma yapmaya başladım Prusa İ3 bir projenin resimlerini çiziyorum solid de tasarımını tamamladıktan sonra imalatına geçme düşüncem var. aluminyumdan gövde yapmak daha doğru gibi geldi bana siz ne dersiniz? çalışmamın resimleri linkte var http://3dprintertr.com/forums/topic/3d-malzemeleri-ile-ilgili/page/2/
    Bir de forumda bu tip çalışmalarınboyutları resimleri paylaşılmamış yada ben bulamadım. Acaba herkes ticaretini yapmayı düşündüğünden mi paylaşmıyor bu çalışmaları merak ettim?

emre taylan duman
    Katılımcı

alüminyum dışında benim de aklıma başka bir şey gelmedi lazer kesim yapılıyor mu alüminyuma yoksa cnc de mi yapmak lazım? ben de bir proje bulabilirsem uygun bir çerçeve yaptırmayı düşünüyorum ama önemli olan proje 🙂 şimdi çerçeveye girişsem ekipmanları yeterince doğru bir şekilde birleştirebilir miyim onu bilmiyorum. toptan yapılmış bir proje benim için daha sağlıklı olur

berkant selhep
    Katılımcı

Emre bey linkte gördüğünüz resimlerdeki projelerin tam montajını bitirdiğim zaman sizinle paylaşırım. Şu anda sadece çerçevesinin montajını yapabildim .Bu projenin bütün kesim resimleri elimde var zaten oradan alarak resimi bitirdim. Amacım önce 3 boyutlu bir programda montaj yapıp hataları görmek ondan sonra lazer kesim işi kolay tahminim 75-100 TL aralığında malzeme dahil kesim fiyatı olur. İşleme merkezinde işlenmesi gereken herhangi bir ölçü yok. Projenin özelliği geçmeli cıvatalı montaj olması montajda problem görünmüyor.
    Aceleniz yoksa biraz bekleyin Tekrar haberleşelim.
    selamlar

• Bu yanıt 3 yıl 8 ay önce önce  berkant selhep tarafından değiştirildi.

kerem
    Katılımcı

ölçüler çok aslında nette oho ıstemedıgın kadar var prusa i3 icin lınk bu .ben kendıme pleksi glasstan kestırıdım basarılı temızde duruyo gayette hafıf
    http://www.thingiverse.com/thing:40465 bu lınk 6mm alımınyum govde ıcın (frame)

berkant selhep
    Katılımcı

Tabi Elektronikle mekaniğin birleştirildiği projeleri yeni yeni öğrenince ölçü, proje bulmak zor oluyor. Sonunda bir kaç proje buldum resimlerini tek tek çiziyorum. İşlerin arasında boş kaldıkça çizimleri bitirip montajdan emin olunca üretime başlayacağım. Acelem yok sonuçta hobi amaçlı yapıyorum. Ezbere bir projeyi uygulamak yerine yavaş yavaş öğrenerek yapmak istemiyorum. Başka projelerde de uygulayabilirim düşüncesi ile yaptıklarımı inceleyerek öğrenip üretiyorum.

emre taylan duman
    Katılımcı

berkant bey teşekkürler benim de düşüncem o yönde sonuçta ben yazıcıyı yapıp bırakmayacağım üzerinde daha çalışmam gerekecek o yüzden her detayıyla kendim ilgilenmek istiyorum ama nasıl bir gövde yapacağıma karar veremediğimden önce kerem beyin paylaştığı gibi bir gövde üzerine oturtup üzerinde oynamalar yapabilirim diye düşündüm @botmaker teşekkürler göz atmıştım bu yazılara da biraz daha kaynak taraması yapmam gerekiyor sanırım

emre taylan duman
    Katılımcı

Nema17 motorların 4200g/cm veya 2600g/cm olması ne fark yaratır?

botmaker
    Yönetici

2600g/cm düşük bir tork, eksenleri büyük ihtimalle taşıyamaz. 4200g/cm ideal

emre taylan duman
    Katılımcı

teşekkürler, peki eksen malzemesi fark eder mi yani daha hafif bir malzemeden yapsak 4200 torkta elde ettiğimiz sadece enerji tasarrufu mu olur? 🙂

botmaker
    Yönetici

daha hafif ve daha az sürtünmeye sahip eksenler belki çalışır ama zor görünüyor. Ayrıca eksen üzerinde extruder gibi ciddi bir ağarlık var.

emre taylan duman
    Katılımcı

anlıyorum o zaman ben ramps set ve 4200 lük motorlarla başlıyorum toplamaya

mustafa
    Katılımcı

merhabalar. foruma yeni kayıt oldum. 3D yazıcı yapmak istiyorum daha önce yapan arkadaşlar olmuş acaba nerden başlıyacağıma dair biraz bilgi verebilirker mi?

15 yazı görüntüleniyor - 16 ile 30 arası (toplam 33)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.