RepRap: Prusa i3 ve MendelMax 1.5 için Türkiye maliyetleri ve linkler

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… RepRap: Prusa i3 ve MendelMax 1.5 için Türkiye maliyetleri ve linkler

Bu konu 26 yanıt ve 6 izleyen içeriyor ve en son  botmaker tarafından 1 yıl 9 ay önce tarihinde güncellendi.

12 yazı görüntüleniyor - 16 ile 27 arası (toplam 27)
  • Yazar
    Yazılar

botmaker
    Yönetici

Çin’den gelen extruder kalitesi bazen düşük olabiliyor. Başlangıç için bununla makinenizi yapabilirsiniz. Belirli bir deneyimden sonra daha farklı nozle lara geçebilir şiniz.

Ali Akdurak
    Katılımcı

Başlık çok bağlı değil ama genel bilgi olsunda diyerek size bir extruder’i nasıl inceleyebilceğiniz ile ilgili temel bilgilerimi paylaşmak isterim.

Önce ön önemli kaynağımız reprap.org‘tan şöyle bir liste var bakmanı istediğim. Prensipleri anlaman içinde en iyi bakacağın örneklerden biri JHead’tir. Resimi en aşağıda. Extruder dizaynında bir kaç temel unsur var dikkat edilmesi gereken.

Hot end – Sıcak uç tasarım noktaları

• Kafaya sağladığım sıcaklık verimli olarak sadece abs’yi mi aktarılıyor yoksa bütün etrafa mı saçılıyor. Özet: Kafanın metal bloğunun büyüklüğü makul mu?

Burada uygun olan metal bloğun olabildiğince küçük olmasıdır. Büyüdükçe ısı kaybı artar. JHead tasarımda metal kübik elemanın boyunun nasıl seçildiğine seçildiğine dikkat et. Budaschonozzle’dada böyledir bir çok profesyonel kafadada bu metal parçanın olabildiğince küçük seçildiğini görürsün. Ama mesela yarın resmini koymaya çalışacağım çinli bir hot endin, devasa bir metal kafası var. Bu metal kafaya girmiş çelik vidalarda bulunuyor bu sebele kafa kesinlikle 180 derecenin üzreine çıkamıyor hatta 180 derece bile olamıyordu bütün kafayı ısınınca donan sıvı conta ile kapatmak zorunda kaldım. Bu bile sadece 20 derece yükseltebildi son stabil ısı noktasını. Tasarım tamamiylen hatalı. Bu nedenle değil nylon filan ABS basması imkansız şu an kullandığım kafanın

• Kafanın sıcaklığının kafayı tutan parçalara zarar vermeyecek şekilde yalıtılması. Kafayı malzeminin geçeceği tüp ile yukarı bağlarken aşağıdaki devasa ısı enerjisinin yukarıya olabildğince az gitmesini sağlayacak önlemler olmalıdır.

En temel örneği bunun araya PTFE yüksek ısı dayanımlı plastik tüp gibi bir şey koymaktır.J Head bunu kafaya uzatarak ve kafanın uzun kısmına fan koyulmasını tavsiye ederek yapar. Budaschnoozle bu işlemi eskiden tahta kullanarak yapıyordu 1.3 sonrası tasarımlarında alüminyum yapraklar ile doğal soğutma ile sağlıyor. Çinliler genelde bütün aleti metalden yapıyorlar bu problemle uğraşmamak için bir de tüpün kendisini soğutsun diye yukarıya bir fan koyuyorlar.

• Isının tüpte ilerlemesinin engellenmesi.

Bu çoğu zaman gözden kaçan önemli bir noktadır. Kafada oluşturduğun yüksek ısı filamentin ittirildiği tüpte yukarı doğru ne kadar ilerler ise filamenti ittirerek oluşturabileceğin basınçta bu miktarda sekteye uğrar. Çünkü ittirdiğin filament sertliğini daha erken kaybetmeye başlar. Ideali tasarımda filament tüpün içinde hiç erimemeli kafa bölgesindeki sıcak metalin içine girince erimesidir. Buda PTFE tüpün soğutulması yada doğal olarak soğutulmasının sağlanması ile gerçekleştirilebilir.

• Filament ittirme ile ilgili tasarım noktaları

• Hobbed bolt diye tabir edilen (Resim en altta)bu parça hemen hemen bütün extruder tasarımlarında filamenti itmek ve çekmek için kullanılmaktadır.Ben böyle bir parça ile 2 sene boyunca filament itirdim ve hiç sorunsuz çalıştı wade’s geared extruder ile. Ancak 1 hafta’dır çinlilerin metal dişlisine ve filament yol göstericisinin üst üste sıkılması ile oluşan mekanizmedan dertliyim. Teoride bu sistemin daha iyi olması gerekiyordu ancak vida ile filamentin üzerindeki baskıyı ayarladığından dolayı vidayı biraz fazla sıktığında sıkıntı az sıktığında ayrı sıkıntı yaratıyor diyebilirim. Buradaki mekaniğin püf noktasını anlaybilmiş değilim. Ama sanki wade’s geared extruder’inde sistemin tamamı yaylı olduğu için istesende hobbed bolta filamenti çok bastıramadığın bir durum oluşuyor diyebilirim.
  • Son not olarak: Çinlilerin ürettikleri extruderler ile hiç bir problemin yok. Ancak en basit termodinamik kurallarını bile gözetmeden yapılmış bir parça alma derim ben. Şimdi seni paylaştığın likteki cihza bakıp en fazla kaç dereceye çıkabileceğini söyleyeceğim. Sonra benim durumuma düşersin, elimde 3 kg ABS var ama hot end’im 230 dereceye çıkmıyor.

J Head MK 5
    hobbed bolt

• Bu yanıt 3 yıl 4 ay önce önce  Ali Akdurak tarafından değiştirildi.

Ali Akdurak
Katılımcı

Şimdi paylaştığın çinli extruder’ı inceledim. Benim şu anda sahip olduğum ve şikayetçi olduğum kafa problemlerinin hiçbirine sahip değil. Belli bir performans ile çalışacağını düşünüyorum. Dikkatimi çeken iki nokta var sadece.

Neden o büyüklükte bir kare blok kullanmışlar? Muhtemelen senin onu ısı yalıtkan malzemeler ile örtmen gerekecek. Daha küçük olsaymış direk sana tavsiye ederdim $40 dolara çok uygun bir cihaz olurdu step motor filan dahil.

Plastiğin geçeceği tüpün metal olması ve yukarı ucunda fan olması ısının step motorun gövdesine nede taşınacağı ve muhtemelen sadece kafanın içi yerine erimiş plastiğe bütün tüp boyunca sahip olacağın anlamına geliyor. Buda Retract ile elde ediceğin verimi ortadan kaldırır.

Başlangıç için iyi bir kafa belki ABS basmayı da başarabilirsin bu kafa ile ama bence o gereksiz metal blok büyüklüğü ve tüpün metal olması ciddi olmasada etkilerini hissedeceğin hatalar gibi gözüküyorlar. Yukarıda yazdığım ikinci problemi hissedebilirsinde hissetmeyebilirsinde. Ancak eğer bu kafa 230-240 dereceye çıkabiliyor ise uygun fiyatı sebebi ile kesinlikle tavsiye ederim.

Lütfen satın alırsan ulaşabildiği maksimum sıcaklığı paylaşırmısın?

Freeoceansoul
Katılımcı

Büyğk olduğunu belirttiğiniz patça ısıtıcı olmuyor mu? Öyle ise 40w olduğundan bobin uzunluğu artması için yapılmış sanırım…Lulzbotun ürünü 20w ..Tabi sadece fikrim bu…Rezistans nerde bilmiyorum.

Ali Akdurak
Katılımcı

Hayır. Isıtıcı eleman kabloların girdiğ noktada kullanılan bir dirençten başka bir şey değil. Bu dirençlerin boyları ve tarzları standarttır.

12Volt verdiğinizde 1 Ohm bir direncin üzerinden V = I*R’den 12 Amper akar. P = I.V olması sebebi ile bu değer 12Volt çarpı 12Amperden 144Watt yapar.

Genel olarak ısıtıcı kafalarda kullanılan dirençler 3-4 Ohmdur ki 3-5 Amper akım çekerek 40-50 Watt Isı enerjisi açığa çıkarsınlar.

Ama bu yazdığımız güç hesaplarının hiç bir anlamı yoktur çünkü Isı kaybı yüzey ile çok kat sayılı bir ilişkiye sahiptir. 5Watt enerji harcayarak 1cm^3 metali vakumda atıyorum 3000 derece yapabilirsiniz ancak 5000 Watt ısıtıcınız ile 20cm^3 bir metal parçasını oda ortamında 100 derece yapamazsınız.

Daha net ve anlamlı veriler verebilmem için heat dissipatipn formüllerine bakmam lazım ancak şunu diyebilirim ki gücü artırmaktansa yalıtım ve yüzey küçültme aşırı derecede daha verimlidir.

En basit olarak Heat dissiapiation diye tabi edilen ısı saçılımının cinsinin W/m^2 olmasından cismin alanını büyütüğünüz her bir birim için exponential(misli değil üsslü) olarak enerji kaybediyor olacaksınız. O zaman neden 40Watt ısıtıcı koyayım 5cm^3 yapacağıma 2cm^3 yapayım kafayı. Örnek veryim. 80 Watt civarı eletirik tüketen şu anki çinli extruderım ile üzerindeki yalıtıma rağmen 180 derece elde edemiyorum. 20 Watt dediğiniz budaschnoozlım ile 280 derece gördüm ve üzerinde yalıtım yoktu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dissipation_(thermodynamics)
http://en.wikipedia.org/wiki/Joule_heating
http://www.wolframalpha.com/input/?i=surface+heat+dissipation

Son bir not olarak Extruderlarda bobin(?) yada ev tipi rezistanslardaki ısınan tel(Özel bir ismi vardı boncuklarla seramiğin içine dizilerler) olayı kullanılmadığı için yanıltıcı oluyor olabilir. Ama tek aklınızda bulunması gereken şu olsun neyle ısı üretirseniz üretin, yüzeyin azaltmak veya yüzeyin ısı akışkanlığını azaltmak ısı üretecini büyütmekten üsslü olarak daha değerlidir.

Freeoceansoul
Katılımcı

Ali bey

Sorularıma versiğiniz detaylı cevağlar için yürekten teşekkür ederim.

Aslında o kadar çok soru var ki hepsni sorup zamanını çalmak istemiyorum;en iyisi zamana yayayım.
Ama son olarak sormadam geçemeyeceeğim
O metal kısmı büyük yapmalarındaki sebep nedir.ne gibi bir işlevi varki büyük ya da küçük uapma gereksinimi duyuyorlar. .Ayrıca elektrik müh. Okudum ama uzun zamandır iş konum dışı olduğundan herşeyi unuttum..ptfe ve pa6 delrin tarzı üretim yapmaktayım kütük ve çubuk şeklinde..herhangi bir soru,malzeme isteğiğiniz olursa isteyebilirsiniz…yardımcı olmaktan mutluluk duyarım

Saygılar

Ali Akdurak
Katılımcı

Tanıştığımıza çok memnun oldum. Türkiyede PTFE filan gibi malzeme işleyen insanlar olduğunu bilmiyordum, başarılar dilerim.

JHead resminde sağdan giren kablonun ucundaki yeşil parça bu Wattlı dirence aittir diyebilirim. Muhtemelen şıp diye tanıyacaksınız :).

Şimdi sorunuzla ilgili olarak sadece atıp tutabilirim, ancak talaşlı üretim işleme sürecine biraz aşinasınızdır diye kabul ederek şöyle bir şey söyleceğim.

Bir extruder metal kübünün üzerinde 2 Büyük(M5 – M8 arası) filan gibi bir tanede küçük thermistor elemanın gireceği kadar bir delik olmalıdır. Bu metal küp ne kadar küçülürse diş açmak ve delik açmak özeliklede birbirlerine 90 derece olan delikler açmak ve deliklerin birbirlerine patlamasına engel olmak zorlaşacaktır. Mesela JHead’in deliklerinin hassasiyetini elle delmek ve diş çekmek bence imkansızdır, ayarı biraz kaçık bir matkap yada tezgahla bile zorlanabilirsiniz diye düşünüyorum. Halbuki bloğu biraz büyük yapsanız el matkabında bile delinir. Böyle söylemek istemiyorum ama Çin’in mühendislik seviyesi oldukça geri. Bu bağlamda hem mekanik ekipman erişimleri hemde termodinamik bilgileri bu bakış açısını yakalamalarına izin vermiyor olabilir. Ancak burada önemli bir nokta Çin’in sadece en ucuzun ucuzu mühendislik çalışmalarını inceliyoruz, CNC’ye parça vermekte bir maliyettir sizinde bileceğiniz gibi.

Ufak bir not: Öyle dik sonlanan bir yüzeye 0.5-0.4-0.25 delik delmek o kadar zordur ki. Çinde yapan sayısınında az olduğunu eminim. Bu sebep ile belkide bütün gördüğümüz çinli extruderlar o sarı renkli kafadan kullanıyorlar gibi geliyor. Buda tasarımlarını mecburen ona uygun vidalı yapmak zorunda bırakıyordur. Ama bu konuda da yanılıyor olabilirim.

Tahminlerim böyle, affınıza sığınarak yanılıyorda olabilirim.

Ben (Pek yakında inşallah 🙂 Yüksek) Bilgisayar Mühendisiyim bu arada, ben bu işe yazılım / mikroişlemci kısmı için girdim. 2 senede zor yoldan öğrenmek zorunda kaldım geriye kalan herşeyi. Hobiydi Fobi oldu 😀

Ali Akdurak
Katılımcı

Yanlış anlamazsanız bugün itibari ile çinden gelen extruder ile 4-5 gün kavga ettikten sonra ıskartaya çıkartığımı söyleyebilirim. Eskisini tamir ettim onu kullanıyorum. İlle budaschnoozle demiyorum herhangibir şey olabilir ama extruder bu sistemin tek önemli ve kritik parçası diyebilirim.

Zeki sancar
Katılımcı

Berkant hocam. çiziminizi bizimle paylaşabilirmisiniz? bende 3d printer yapma sevdası başladı.fakat çizim olayına nasıl gireceğimi bilmiyorum. ölçüleri mekanik parçaları nerede ve nasıl kullanıcağımı bilmiyorum. sizden ricam solid çiziminizi paylaşabilirmisiniz bizimle? yada özelden pm de atabilirsiniz.

botmaker
Yönetici

bir çok farklı 3d printer için çizimlere thingiverse.com üzerinden ulaşabilirsiniz

mesut karamanlı
Katılımcı

hocam tarayıcı almak ve 20×20 yazıcı ile insan figürleri oluşturmak amacındayım yazıcıyı ne kadar TL. ye yaparım. tavsiyelerinizi beklerim.

botmaker
Yönetici

ortalama 1000-1500 Tl ye mümkün

12 yazı görüntüleniyor - 16 ile 27 arası (toplam 27)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.