yeni imalat prusa i3

Ana sayfa Forum Reprap, Kendin yap… yeni imalat prusa i3

Bu konu 17 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  BAHADIR tarafından 2 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)
  • Yazar
    Yazılar

taşkın
    Katılımcı

merhaba bende prusa i3 rework yazıcı yapmaya karar verdim.kasa rulman miller plastik malzemeler vs buradan almak istiyorum, hafta içi işte olduğum için çok araştıramadım ama bir kaç yere sordum alüminyum kasa için 250-300 tl para istediler. bunun üzerine yandan destek frame i olan plexyglass dan yapayım diye düşündüm ama ABS ile bedplate de ısı ile filexyglas da yumuşama olacağına dair bir kaç yazıya rastladım.

alüminyumu ucuz yollu halledebileceğim bir yer tavsiyesi olan var mı(ebayda 140 tl ye buldum üstelik boyalı, en kötü ihtimal oradan alacağım)? plexyglass ile kötü tecrübesi olan var mı?

teşekkürler

BAHADIR
    Katılımcı

Merhaba,

Ben de i3 yapmaya yeni başladım.Birazdan aluminyum lazer kesim için fiyat alacağım,buradan bilgi veririm.Ben 6mm pleksiglas kestirdim lazerde yan takviyeleri ve z ekseni motor tutucuları dahil 57 TL ye maloldu.Aynı frame tasarımının aluminyum olanının lazer kesim fiyatını alacağım,yani rework daki gibi sadece iki parça olmayacak.Öyle daha stabil duracağını düşünüyorum.

taşkın
    Katılımcı

merhaba lazer kesim pahalı sanırım, cnc daha ucuz olurmuş. parçalarla ilgili filan paslaşalım haberleşelim. ebayda 140 tl senin yan framelere uygun alüminyum ana frame ve alt frame var. motor taşıyıcılarını neden plexy tercih ettin? özel bir nedeni var mı?

BAHADIR
    Katılımcı

Özel bir nedeni yok,elime geçen tasarımın içerisinde komple ne varsa kestirdim.
    Benim sorunum başka.Elektronik aksamı aldım,yazılımları kurdum kablo bağlantılarını yaptım.Sadece Arduino,ramps 1.4,A4988 ler ve 5 adet step motoru bağladım.
    Sırf aldıklarımı test etmek için yaptım bu montajı.Garip bir şekilde motorlar bir yöne dönüyor diğer yöne dönmüyorlar,neden böyle olduğunu anlayamadım,araştırıyorum.

taşkın
    Katılımcı

🙂 siz bana nazaran ileridesiniz baya.limit switclerden kaynaklı olabilir.monte ettiniz mi?
    ben de henüz hiç bir şey yok.önümüzdeki hafta elektronik parçaları spariş vereceğim,gelmesi 2 haftayı bulur.
    sürücü için drv8825 ile a4988 arasında karar veremedim. dvv8825 in daha sessiz çalıştığı söyleniyor. aliexpress den mi aldınız step motorları? hangilerini aldınız? Aliminyum ile ilgili uygun bir şey bulursanız banada haber verirseniz sevinirim,hatta 2 kişik pazarlık yapın 🙂

taşkın
    Katılımcı

monte etmediyseniz yazılımdan limit switchleri disable edin / jumperlayın

BAHADIR
    Katılımcı

Eveet fiyat geldi.6 mm aluminyum 45+kdv ve lazer kesim 70+kdv fiyat verdiler.Fazla yüksek.Pleksiglas veya baskı parça olacak gibi benimkisi.

Limit siviçleri takmadım/henüz almadım,demek ondan oluyor.Pronterface ile deneme yaptım nasıl kapatılıyor biliyor musunuz?

Aslında ben kalıpçıyım ve elimin altında cnc işleme merkezi var fakat işler çok yoğun ve bu yoğunlukta patronun gözü önünde bu işi yapamam 🙂

Step motor sürücüsünü a4988 aldım, sesi rahatsız etmiyor.

Heatbed,ekstruder,siviçler,lcd panel ve hobbed hariç malzemeler tamam sayılır.

taşkın
    Katılımcı

Merhaba 135 tl fena degil aslında, lazer kesim ve iletisim detaylari varsa ben direk yaptirabilirim. 🙂 ebaydan buldugum aluminyum arasi kompozit çıktı.
    Ramps uzerinde limit switchler icin soketler var bilgisayar basinda olmadigim icin su an bakamiyorum.bildigim kadariyla limit switch surekli enerjili vaziyette senin durumunda bagli olmadigi icin yazilim sondaymis gibi algiliyor ve motorlar surekli ayni yone donuyor.

yugyug
    Katılımcı

Merhaba,

Ben Plexi kullandım 6mm ve yaklaşık 4 aydır çalışıyor yazıcım Prusai3 , plexi olarak bende ilk tereddütte kalmıştım ama hiç bir sorunla karşılaşmadım. Ben 60 tl ödedim 6mm Plexi prusa için. Baya uzun araştırdım çünlü Fiyatları çok pahalı Malesef . izmir’de Gıda çarşısında Matbaaci firmalarindan birinde çıkardım parçaları. Normale oranla gayet iyi bir fiyata çıkardılar.

(Benim araştırdıklarımdan(izmir)) ortalama Plexi fiyatları,

Boyut kalinlik
    1m x 3m –5mm – 250TL
    1,35m x 2m — 4.6mm – 185TL
    1,35m x 2m — 8mm – 335TL
    1,35m x 2m — 2,8mm – 135TL

s

• Bu yanıt 2 yıl 7 ay önce önce  yugyug tarafından değiştirildi.
    • Bu yanıt 2 yıl 7 ay önce önce  yugyug tarafından değiştirildi.

BAHADIR
    Katılımcı

PROFERLAZER
    Adres
    Eskoop Sanayi Sitesi C 7 Blok
    No:385 / 387 İkitelli
    Başakşehir, İstanbul
    İletişim
    Tel : +90 212 549 23 72 – 73
    Fax: +90 212 549 23 74
    Email: iletisim@proferlazer.com

ellerinde 6mm aluminyum yok,alıp göndermek gerekiyor.

BAHADIR
    Katılımcı

yugyug maşaallah çok güzel olmuş,rengini de beğendim.Benim kestirdiklerim de bu işte aynı frame ve z eksen motor parçaları.
    Rica etsek biz acemilere ilk çalıştırma ve kalibrasyonla alakalı bir şeyler yazabilir misin? veya sağlıklı bir kaynak gösterir misin?

• Bu yanıt 2 yıl 7 ay önce önce  BAHADIR tarafından değiştirildi.

yugyug
    Katılımcı

Teşekkür ederim. Pek profesyonel sayılmam ama tabikide yardımcı olurum. Benim yaptığım işlemler sırasıyla;

-Tüm bağlantıları yapın ama Güç kaynağını bağlamanıza gerek yok

-Arduino’ya Marlin programını yükleyin. ( Arduinoyu daha önce kullanmadıysanız yardımcı olurum “program yükleme..vs”)

-Güç Kaynağını bağlayın ve Motorların Sürücülerini kalibre edin.(Voltmetre Gerekli (Benim ayarlar = X,Y,Z – 0.9 V | Extruder – 1.1V ) Yardımcı Kaynak

-Pronterface programını açıp yazıcınızı pronterfaceye bağlayın “Printer is now online” yazısını görürseniz ilk işlem tamamdır

-Motorları kontrol edin.

-Sınır anahtarlarını kontrol edin Pronterfacede “M119” yazdığınızda anahtların durumunu gösteriyor “OPEN” yada “TRIGGERED”

-Isıtıcıyı çalıştırın 185C ve ısı sensörlerinin çalışıp çalışmadığını Programdaki grafikten görebilirsiniz.

-Tüm Elektronik parçalar sorunsuz çalışıyorsa X,Y,Z ve Extruder Kalibre etmeniz lazım.

Benim uyguladığım işlemler bunlardı. eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsanırız yardımcı olabilirim.

Kalibrasyon için Tek buldugum türkçe kaynak bu forumdan ulaşabilirsiniz linkini yolladım. Extruder Kalibrasyon

http://3dprintertr.com/forums/topic/ilk-calistirma-ve-kalibrasyon-nasil-olmali/page/2/

taşkın
    Katılımcı

merhaba start için şuda fena değil

http://www.nextdayreprap.co.uk/commissioning-reprap-prusa-mendel-build-manual/

– halledebildiniz mi motorların tek yöne dönme sorununu?

– plexyglas güzel görünüyor, abs ile kullandınız mı? ısınma yada esneme oluyor mu?

– bir arkadaşımda geçen hafta topladı prusa i3 ünü komple çinden aldı, sürekli civataların gevşemesinden şikayetciydi, yaylı rondela kullan dedim ama şu an ne durumda bilmiyorum, sizde de aynı sorun oldu mu?

BAHADIR
    Katılımcı

Kaynaklar için teşekkür ederim,bende bunlar yoktu.Elektronik aksamlar elime geçince bu işlemlerin yapılabilenlerini yapmıştım biri hariç;
    motor voltajlarını nereden ölçüyorsunuz? Sürücüler üzerindeki potansları motordan vınlama sesi gelmeyene kadar sağa sola çevirdim fakat ölçüm yapmadım. Bir makina mühendisi olarak elektronik bilgim oldukça zayıftır.

Evet tek yöne dönüş sorununu hallettim.Pronterface içerisinden siviçlerle alakalı bir kısım bulamadım, fakat Marlin içinde configuration.h sekmesinde siviçlerle alakalı kısımda default ayar olarak bende her üç eksende de false yazıyordu, true olarak değiştirince sorun çözüldü.

Pleksiglas tasarımın neresinde sıcaktan etkilenme olabileceğinden endişe ediyorsun? Sonuçta ABS veya PLA pleksiglasa temas etmiyor.

yugyug
    Katılımcı

Merhaba taşkın Bey,

-ABS ile kullanmadım ısınma yada esneme olmuyor sadece plexiyi vidalarla bağlantısını yapmıştım tabi çok sıkarsanız hafif çatlayabiliyor. Ama Plexiyi hem görüntü hem sağlamlık açısından kesinlikle öneririm.
    -Bendede aynı sorun var ama çok degil ve sadece titreşimi çok hisseden bölgelerde gevşeme mevcut onlarıda tekrar sıkıyorum. Bu arada Rondela kullandım hepsinde.

Bahadır Bey
    – Sizin yaptığınız yöntemlede Motorların voltajını ayarlayabilirsiniz ama eğer ölçmek istiyorsanız Multimetrenin iki ucu ile VREF (plus) ve GND (ground)
    ye degireceksiniz voltajını görebilirsiniz tabi dikkat edin saniyelik kısa devre sürücüyü yakabilir.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 18)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.