Gitardan Proteze…


İnsanlar tarih boyunca insanlık için  yararlı veya zararlı bir çok icat geliştirdiler. 3d yazıcılar da kullanım alanlarına göre bu kategoriye girebilir. Bu teknolojiyi silah üretmek için kullanan insanlar olduğu gibi, birçokları ise bizlere faydalı ürünler ortaya koymak için 3d yazıcılar üzerinde araştırmalar yapıp fikirler üretmekteler. Yenilikçi düşünce yapısı geliştikçe, insanlar 3d yazıcıların insan hayatına fayda sağlayacak bir çok ürün geliştiriyor.

Araç parçalarından insan organlarına kadar geniş bir yelpazede üretim yapabilme yeteneğine sahip bu cihazların ucuzlaması insanların ona kişisel kullanım için ulaşabilmesini kolaylaştırdı. Protezler bu makinaların üretebildiği en yaratıcı şeylerden biri. İnsanlar kendi beden ölçülerine göre protez bulmakta her zaman zorlanmışlardır. İnsan bedenine uygun bir protez yapmak hem çok maliyetli hem de çok zor bir iş olmuştur. Ama 3d yazıcılar ile bunun önüne geçiliyor. 3d tarayıcılar ile bedeniniz tarayıp, örneğin eksik olan bacağınızın protezini, diğer bacağın ölçülerini tarayarak çıkarabiliyor.  Yakın gelecekte belki de bir kazada kaybettiğiniz uzvunuzun aynısını da 3d yazıcı ile canlı hücre dokusu kullanılarak üretilmiş şekilde edinebileceğiz .

atomwhite5small_640x480

Bir başka örnek ise meşhur gitar markası Gibson’un Les Paul ürünlerinin üretiminde 3d yazıcıların kullanılmaya başlanması. Kişiselleştirilmesi ile bilinen enstrümanlardan olan gitarlar, 3d yazıcının verdiği kolaylıklar sayesinde istediğiniz dokuda, renkte, şekilde üretilebiliyor.

Geçen yıl, Londra’daki PrintShow’da  Alan Faulkner-Jones isimli mikrobiyolog, fareler ve tavşanlar üzerinde denediği kök hücre testlerini 3d yazıcı ile geliştirdiğini belirtip, 5 ila 10 yıl içerisinde bu testlerin sonuç vereceğini belirtiyorlar. 3d yazıcıların halen geliştirilmekte olan kök hücre teknolojisine de katkıda bulunup bu süreci hızlandıracağını belirtmek çok da yanlış olmaz.

leno

Komedyen Jay Leno’nun araç koleksiyonundaki araçların kaybolan parçalarını 3d printer ile değiştirdiği bilinmekte iken, Cody ve Tyler Kor adlı 2 kardeş, Urbee 2 isimli aerodinamik temelli araçlarını 3d yazıcı ile geliştirdi. İlk model olan Urbee’nin Urbee 2’ye göre 5 kat daha maliyetli ve zaman alan bir iş olduğunu belirten kardeşler, 3d yazıcıların ileride otomobil teknolojisinin gelişmesinde önemli rol oynayabileceğini belirtti. Zaten Honda şirketi, arabalarının 3d şemalarını kendi web sitelerinde paylaşarak bu öngörünün gerçekleştiğini kanıtladı.

Birçok alanda gelişmeye açık olan 3d printerlar insanların geleceğe bakış açısını değiştirdikleri gibi, bizlere dünyanın pek çok kaynağını da daha verimli kullanma konusunda katkı sağlıyor. Daha sağlıklı, daha homojen bir dünyada yaşamayı kim istemez ki?

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*