Makerbot ve 3D Yazıcıların Yükselişi 2


Makerbot Industries ve 3D printer, kişisel bilgisayarla ve Apple’ın gelişimine oldukça  benzerlik göstermektedir. 2009 yılında faaliyete geçen Makerbot şirketi 2006 dan bu yana devam eden Reprap projesinden yola çıkarak Cupcake CNC makinesi isimli 3D printerı piyasaya sürmüştür. Şu an ki ürünleri ile karşılaştırıldığında oldukça ilkel görünen bu makineden 2625 adet satılmıştır. .

Makerbot CupcakeCNC

Makerbot CupcakeCNC

Makerbot Thing-o-Matic

Cupcake CNC den sonra makineyi biraz daha geliştiren Bre ve ekibi Thing-o-Matic isimli ürününü 2010 Eylülde piyasaya sürmüş ve yaklaşık 850 adet satmıştır. Sanıyorum bu ve benzeri makineler ülkemizde o tarihlerde satışa sunulsaydı böyle bir başarı ancak hayal olurdu. Bu gün Makerbot un başarısının arkasında bu iki makinenin yeni teknolojilere açık müşteri kitlesi vardır.

Thing-o-matic

Makerbot Thing-o-matic

Makerbot Replicator

2012 de Makerbot Replicator adlı 3d yazıcısını piyasaya sürdü. Thing-o-Matic ile karşılaştırıldığında nerdeyse 2 kat daha fazla üretim hacmine sahip bu makine Charles Pax isimli bir mühendis tarafından tasarlanmıştır.Replicator piyasay ilk olarak montajlı olarak çıkmıştı ancak sonradan kendin yap kiti olarak da satılmaya başlandı. Önceki ürünlere üstünlük sağlayan diğet özellikleri de LCD ekrana ve 2 nozzle’a sahip olmasıdır. 2 nozzle’a sahip olması nedeni ile farklı destek malzemeleri kullanımı ve farklı renklerde baskı yapmak mümkündür. Günümüz itibari ile bu makine Makerbot şirketinin açık kaynak olarak ürettiği son makinedir. Bundan sonraki teknoloji ve makinelerini ticari sır / patent ve kaynakları kapatmak yöntemleri ile korumuştur.

Replicator

Makerbot Replicator

Makerbot Replicator 2

Eylül 2012 de bugüne kadar piyasada bulunan bir çok 3d printerdan çok daha estetik görünüme sahip olan Replicator 2 piyasaya sürüldü. Yeni doğmakta olan 3d yazıcı sektörünün adeta Macintosh’u olan bu makine, tamamen montajlı kalibre edilmiş ve kullanıma hazır olarak satılmaktadır. Replicator 1 den farklı olarak ısıtıcılı yatak bulunmaması nedeni ile sadece PLA malzeme kullanılabilmektedir. Bu makineden yaklaşık 15000 adet satıldığı tahmin ediliyor.

Makerbot Replicator 2

Makerbot Replicator 2

Makerbot Replicator 2X

Replicator 2 nin başarısının ardından, ABS malzemelerine yönelik olarak eksikliği gidermek isteyen şirket  ABS malzeme için optimize edilmiş ve Replicator 2 nin biraz daha gelişmii versiyonu olan Replicator 2X i 2013 başında piyasaya sürdü. Deneysel bir makine olan Replicator 2X 3d printer tutkunlarına ve hobiciler yönelim bir makine olarak lanse ediliyor.

 

Replicator 2x

Makerbot Replicator 2x

Kaynak:

Ana sayfa Forum Makerbot Industries ve 3D Printer

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Nefermu tarafından 4 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #109

  botmaker
  Yönetici

  3D Printer ve Makerbot Industries , kişisel bilgisayarla ve Apple’ın gelişimine oldukça  benzerlik göstermektedir. 2009 yılında faaliyete geçen Makerb
  [Yazının Tamamı http://3dprintertr.com/makerbot-industries-ve-3d-printer/]


    Quote
  #114

  morwall
  Katılımcı

  Şimdi bir de makerbot Digitizer çıktı gerçi kinect varken gerek var mı bilemiyorum.


    Quote
  #166

  Nefermu
  Katılımcı

  Makerbot Reprap projesinin ekmeğini en çok yiyen şirket. Açık kaynak teknolojilerden faydalanarak sonradan kaynakları kapatıp tamamen kar amaçlı olmaları hoş değil. Zaten şirketin ilk 3 kurucusundan 2 kisi bu yüzden ayrılmış


    Quote
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.